Knihovinky - Hrob v horách

Knihovinky

David Jan Žák, Českobudějovický deník,10. 9. 2015

Nakladatelství Host přichází se třetí knihou, v níž je hlavním hrdinou psycholog Sebastian Bergman. Tajemná vražda a Učedník byly prvními příběhy tohoto svérázného a sebestředného muže. Hrob v horách je dalším kriminálním románem s prvky klasické detektivky a thrilleru. Tentokrát nám autoři Hjorth a Rosenfeldt dávají možnost, abychom nahlédli do kalných vod vysoké politiky. Vyšetřovatelé řeší několikanásobnou vraždu. 
Nejvíce prostoru však dávají autoři Sebastianovi, který jako by vypadl z klasické detektivky drsné školy. Inteligentní, vzdělaný a hlavně arogantní. On však není jen výstřední detektiv s oslňující dedukcí, ale i patologická kreatura, která má blíž k padouchům než k mužům zákona. Od něho je lepší držet se co nejdál. Opovrhuje bližními, k ženám se chová jako hulvát. Je bez přátel. Pokud se k němu někdo dostane příliš blízko, bude velice trpět, v horším případě zemře. Člověk podobných kvalit by nás odpuzoval, literární postava nás ovšem baví, protože je nepředvídatelná. 
Když se v horách objeví hromadný hrob s šesti kostrami, na místo přijíždí s kriminálkou i Sebastian. Snaží se identifikovat těla, hledají vrahovu motivaci. Narážejí však na další záhady a další zavražděné. Do vyšetřování se dostává mladá přistěhovalkyně, pohřešuje manžela a je jasné, že případy spolu souvisejí. Najednou nahlížíme pod povrch šílené honby tajných služeb proti údajnému terorismu. Jsme nekompromisně vtaženi do děje, takže autorům odpustíme komplikovanost, která je vyvážena logikou a dovysvětlením. Napětí se stupňuje. 
Švédská autorská dvojice Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth opět dokázala, že je skvělým vypravěčským týmem, který přesáhl hranice literatury a zasáhl i do televizní scénáristiky. Vykreslili horskou melancholickou krajinu, jako by šlapali stezkami naší Šumavy. Trochu zaskřípou dialogy a v půlce románu ztrácí příběh tempo, které se hůře dohání. V žánru ovšem zůstává tento román silně nadprůměrným. Třebaže je Švédů méně než nás Čechů, prodalo se ve Švédsku již 600 000 výtisků románů o psychologu Bergmanovi. 

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se