Když bílý muž nemůže konzumovat

Když bílý muž nemůže konzumovat

Hana Ulmanová, Respekt, 8. 10. 2018

Jeffrey Eugenides je autorem bestsellerů Sebevraždy panen, Hermafrodit a Hra o manželství. V nich řeší nejistoty dospívání, rozkolísanou sexuální identitu, ale i širší otázku, co znamená být Američan – a stejná témata se objevují v jeho první sbírce povídek. V USA se objevila loni a obsahuje desítku kratších próz, z nichž osm už vyšlo časopisecky, zatímco úvodní a poslední (po níž je soubor nazván) mají premiéru. Přestože co do invenčnosti s romány tyto povídky zcela rovnocenně soupeřit nemohou, pořád nabízejí krutě realistické a srozumitelně podané vhledy do duší hrdinů i jejich vlasti.
Nejčastěji opakujícím se typem je bílý muž středního věku ze střední třídy, jenž čelí krizi: rozpadají se mu vztahy i nadšení pro tvůrčí práci, mladistvý idealismus je pryč. Nastoupil dospělý život plný zklamání a tichého smutku – a také finanční úzkosti. Nikdo přitom netrpí chudobou jako spíš pocitem, že mu není dopřáno konzumovat tak, jak by v pozdním kapitalismu měl. Jediní protagonisté, již nepodlehli tlaku peněz, jsou ti, kteří je už mají: naivní Mitchell z bohaté rodiny, který chce dosáhnout v Thajsku osvícení, nebo doktor Peter Luce podnikající výzkum mezi neprobádanými kmeny v džungli.
A nic jiného než tento celkový stav se podle Eugenidese v dnešních Spojených státech ani čekat nedá. V zemi, kde se Donald Rumsfeld vyhnul odpovědnosti za mučení v Iráku a v níž po dynastii Bushů málem nastoupila dynastie Clintonů, už myšlenku demokracie dávno převálcovala touha po moci. Nebo jí zmítají pochyby a paradoxy, koho a kdy označit za oběť – jako v titulní povídce o indoamerické studentce, která hodlá zinscenovat vlastní znásilnění, aby se ve své domovině vyhnula nedobrovolnému smluvenému sňatku. Finální a vše prostupující ironií přitom je, že všechny postavy chtějí navzdory okolnostem být lepší; jenže to zkrátka nejde. X

O autorovi: HANA ULMANOVÁ, Autorka je anglistka.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se