Kdo polyká oheň?

Kdo polyká oheň?

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 14. 3. 2014

KNIHOVINKY 

Šestatřicetiletý spisovatel Stanislav Beran žije v Jindřichově Hradci, je to sympatický štíhlý mladý muž a ještě sympatičtější jsou jeho prózy. Proč? Protože si na nic nehrají, jsou přímočaré, osekané na dřeň, což dokazuje jeho novela Hliněné dny i povídky, v nichž je nejsilnější. Beran na sebe upozornil už svou prvotinou Až umřeš, nikdo už ti nebude chtít sahat na prsa. Kniha vyšla před šesti lety a překvapila osobitým drsným stylem a pestrostí charakterů, které ztvárnil. Nyní se na knihkupeckých pultech dostává čtenářům do rukou jeho novinka – povídková kniha Žena lamželezo a polykač ohně. Všechny jeho tituly vydalo brněnské nakladatelství Host, jehož je spolu s Jiřím Hájíčkem kmenovým autorem. 
I v nové knize je stroze jednoduchý, plný všedních, ale lidsky silných témat. Hrdiny 20 povídek jsou obyčejní lidé, které zachycuje ve zlomových okamžicích. Matka tráví noc u nemocného dítěte, syn naslouchá hádce rodičů, na minulost vzpomíná zoufalý komunista – má nečisté svědomí, dívka přemýšlí, má­li tetování duši, taxikář veze pasažéra do gymnázia, lékař je v psychiatrické léčebně. Všichni řeší svou minulost, mají strach, uvědomují si vlastní chyby, uvažují o naději. Zápasí se životem, sami se sebou, s přítomným okamžikem. Hutný styl autora je čtivý, povídky mají jednoduchou strukturu, věty jsou krátké a úderné. Útlá kniha je plná osudů, emocí. Každá chvíle zrcadlí starosti a nevyslovená přání, kroky, které předcházely, Beran však nechává čtenáři dost prostoru pro domýšlení. V tom je mistr. 
Chcete­li se dozvědět i to, jakou podobu má lidské tělo otištěné ve sněhu, zda poslouchal Louis Armstrong punk nebo vejde­li se rybářská loď do hracího automatu, začtěte se do povídek Stanislava Berana. Možná v nich objevíte i sami sebe, své blízké, možná také ne, ale jistě ve vás budou momentky životů jeho hrdinů dlouho rezonovat a nenechají vás netečně sedět. Mají totiž moc vyvolávat osobní vzpomínky, vlastní retrospekce plné otázek. 

Foto: 
O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se