Kdo byl Petr Lébl?

Kdo byl Petr Lébl?

Naše rodina, 21. 4. 2009 | rubrika: Kultura | strana: 19 | autor: Milena Nyklová


Přiznám se upřímně, že v době, kdy v Divadle Na zábradlí režíroval především Petr Lébl, jsem tam nechodila. Přestože měl velký ohlas. Stačila mi jedna inscenace Čechova, abych pochopila, že Lébl divadlo znásilňuje, že texty dramatiků svévolně mění. Bylo mi jasné, že 
nikomu neslouží, jen sám sobě, že to jsou všechno mše u jeho oltáře. Teď jsem si přečetla knihu Radky Denemarkové Smrt nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (ve výtvarně krásné úpravě vydalo nakladatelství Host) a pochopila jsem, jak mu život a divadlo rozdíralo útroby, jaké zoufalství musel tento člověk prožívat. Ale stejně si musím položit otázku, jak to, že životní zoufalec, pronásledovaný běsy, který sám napíše: „Patřím ďáblovi", tak strašně chce po sobě zanechat stopu, stát se mediální hvězdou i skrze svou smrt.
Radka Denemarková dokonce napsala, že „tím zhoupnutím chtěl být hvězdou" - ze soboty na neděli v prosinci 1999 se oběsil v divadle, jako by chtěl režírovat i poslední inscenaci svého života. A už předtím si Radku Denemarkovou, která s ním dlouho natáčela rozhovory, zavázal, aby o něm napsala knihu. A ona učinila něco ohromujícího - napsala strhující knihu o divadle.

Vycházela z detailní znalosti divadla jako zvláštního světa, z Léblovy povahy a patrně i duševní choroby, z jeho výtvarného vidění a hlavního jeho tématu, totiž sebe, z jeho narcistního přístupu k lidem i k divadlu. A tak se stáváme svědky, jak se divadlo rodí v bolestech a těžkostech, a jak se cítí člověk, který ho chce ovládat a manipulovat s ním. Autorka nikde neskrývá svůj ambivalentní vztah k němu a napíše, že zajímavější než jeho dílo je on sám. Jak vysvítá z jejího popisu, znamenala jeho práce s herci trýzeň, ne radost, a tak člověka maně napadá, jak to, že mu tak propadli? Měl snad opravdu nad nimi nějakou šarodiny manskou moc, kterou mu dalo jisté seskupení hvězd? Věřil totiž na astrologii i na své fyzické pokračování, když projevil jako jedno z posledních přání, aby šamani nasměrovali jeho ducha do těla, které se má narodit v srpnu(!)? Radka Denemarková je spisovatelka a překladatelka oddaná divadlu, a těch osm let, které věnovala této knize, je bohatě zúročeno. Je to jedna z nejpozoruhodnějších knih o divadle, jakou dnes můžete číst.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se