Jiří Voráč výborně osvětluje intimitu režiséra Ivana Passera

Jiří Voráč výborně osvětluje intimitu režiséra Ivana Passera

E15 | rubrika: Kultura & showbusiness | strana: 20 | autor: Stanislav Šulc
RECENZE

Intimní osvětlení, Cutterova cesta či televizní velkofilm Stalin, to jsou pravděpodobně nejvýznamnější díla česko-amerického režiséra Ivana Passera. Jedna z hlavních postav zázraku poloviny šedesátých let minulého století obecně nazývaného „česká nová vlna" sice v rodné zemi natočila pouze jediný celovečerní snímek, proslavenou smutnou komedii Intimní osvětlení, zároveň však Passer patřil k nejbližším spolupracovníkům Miloše Formana.
Filmový teoretik Jiří Voráč působící na Masarykově univerzitě v Brně přiznává, že Intimní osvětlení patří k jeho „iniciačním filmovým zážitkům" a postavě Ivana Passera se věnuje dlouhodobě. Díky pečlivosti a nesmírné hloubce, s jakou se Voráčovi podařilo osobnost Passera osvětlit a vykreslit, se jeho studie Ivan Passer: Filmový vypravěč rozmanitostí zařazuje mezi nejlepší monografická díla poslední doby.
Voráč své dílo vnitřně logicky rozčlenil na tři samostatně fungující, ovšem i vzájemně se prostupující celky. Začíná hloubkovou a skutečně fenomenální interpretací všech Passerových snímků. Již v této části se prokazuje autorova stylová aktuálnost, když se Voráč nenechává uzavřít do nějaké interpretační linie, ale všechny možné přístupy směšuje či je staví vedle sebe. Strukturní analýza jednotllivých filmů doplňuje zhodnocení reakcí, které tytéž snímky vyvolaly ať již v době svého uvedení, či v procesu zrání v doceněné umělecké dílo. Podobná bohatost se pak projevuje i v citovaných zdrojích. Voráč na stejnou úroveň staví renomované kritiky světového tisku a anonymní reakce z uživatelských databází. Odvážné, pro někoho možná i nepřípustné, ovšem Voráč případné kritiky hravě umlčí, protože jeho přístup sám sebe kdykoli obhájí.
Jediným možným problémem může být Voráčovo občasné užívání termínů, a to nikoli pouze filmových, ale i hudebních či obecně estetických. Pro plné pochopení textu tak čtenář-laik možná bude muset občas nad jednotlivými termíny popřemýšlet. To se však již netýká zbylých dvou částí, které se snaží spíše než dílo osvětlovat osobnost Ivana Passera. Ten je známý svou obezřetností před médii, Voráčova analýza Intimního osvětlení jej však přesvědčila. S autorem tak podnikl několik zasvěcených rozprav, které Voráč čtenáři zpřístupňuje prostřednictvím rozhovoru. Ústředním momentem dialogu je pak neustále se vracející otázka rozdílu mezi středoevropskou, cenzurou pokřivenou kinematografií a tou „svobodnou" americkou, kde však hraje prim ekonomické hledisko.
K dokonalé komplexnosti dílu dopomáhá ještě poslední část nazvaná prostě Přílohy. Zde se nad Passerem, jeho životem či dílem zamýšlejí někteří jeho spolupracovníci, pro další badatele je pak připravena podrobná biografie materiálů o Ivanu Passerovi či podobně detailní filmografie.
V současné době se psaní o filmu či jednotlivých filmařích rozdělilo na dva proudy - první je nesmyslně trivializační a nabízí spíše povrchní informace na křídovém papíře, které by schopnější uživatel googlu a wikipedie zkompiloval během dvou hodin. Druhý je pak až příliš abstraktní a primárně se zaměřuje na několik vyvolených jedinců na planetě. Voráčova studie si z obou přístupů bere to lepší, je hluboká a objevná, zároveň nerezignuje na srozumitelnost. Výtečná monografie ojedinělé filmařské osobnosti nejen českého filmu.

***

Jiří Voráč - Ivan Passer: Filmový vypravěč rozmanitostí Vydavatel: Host, Brno 2008 Počet stran: 320 Cena: Váz. cca 340 Kč Hodnocení: 100 %

Foto popis| Velcí hráči. Ivan Passer se v exilu vypracoval ve světově uznávaného režiséra. Našli si na něj čas i významné osobnosti, například bývalý americký prezident Ronald Reagan
Foto autor| Foto Repro E15

O autorovi| Stanislav Šulc, Praha Autor je spolupracovníkem redakce

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se