Ještě že je to jen fikce!

Ještě že je to jen fikce!

KNIŽNÍ OKÉNKO PETRA HANUŠKY

Knihou Případ pro exorcistu olomouckého prozaika, pedagoga a vědce působícího na zdejší univerzitě Michala Sýkory jsem knižní okénko více než před rokem otevíral. Tehdy jsem ho přivítal jako důstojného pokračovatele nejlepší tradice české detektivní literatury a těšil se na jeho další román. Ten před několika málo dny vyšel a musím konstatovat, že se autorovi opět povedl. 
Když jsem ho četl, běhal mi mráz po zádech, z čehož by měl jistě jeho tvůrce radost. Horší je, že je tak přesvědčivě napsaný, až se bojím, že nejde o fikci, ale o realitu přepsanou formou detektivní reportáže do knižní podoby. 
Modré stíny, jak se Sýkorova kniha jmenuje, jsou tentokrát zasazeny přímo do olomouckého historického centra, respektive do prostor olomoucké alma mater. Opět se setkáváme s vyšetřovacím týmem policejní komisařky Marie Výrové čili Velké Sovy, v němž nechybějí Pavel Edelweiss a Kristýna Horová. Vyšetřování je tentokrát zavede do univerzitních chodeb a pracoven, neboť v jedné z nich je zavražděn docent Ondřej Chalupa. Jak následné vyšetřování ukáže, vypadá to, že motivem k jeho odstranění mohl být Chalupův neochabující zájem o podivné hospodaření kvestora Jonáše, zvláště o výši finančních nákladů na rekonstrukci proslulého Konviktu. Věrohodnost stopy je navíc podpořena i další vraždou, jejíž obětí se tentokrát stává ambiciózní televizní publicista Březina, který měl ve svém hledáčku stejný kvestorův prohřešek. Lokální rozměr dvojnásobné vraždy je překročen ve chvíli, kdy se do případů začnou montovat lidé samotného ministra vnitra Gelnara, k němuž měl Jonáš vbrzku nastoupit jako jeho náměstek. Nejen o místo, ale skutečně "o krk" začne jít vyšetřovatelům i jejich rodinným příslušníkům… 
Další nápověda je samozřejmě zakázána, neboť neznám truchlivější situaci při čtení či sledování napínavého příběhu, než když mi nějaký dobrák prozradí vyústění zápletky předem. Pokud jsem na počátku článku psal o téměř autentické přesvědčivosti Sýkorou stvořeného příběhu, je dána nejen precizní prací s olomouckým místopisem, ale s vytvářením situací, které svědčí o vlekoucí se chorobě naší doby. Univerzitní vědecká rada neudělí docentský titul zkušené a odborně fundované uchazečce, protože o tom rozhodne nejen lhostejnost zasloužilých akademiků, ale především manipulativní role jedné členky s dlouhými prsty. Kvestor Jonáš je nedotknutelná a nesesaditelná persona držící ve svých rukou univerzitní měšec, z něhož za loajalitu vůči vlastní osobě podaruje fakultní či katedrální pokladny či za protislužbu firmy ucházející se o zakázky. Vyšetřování případu málem skončí ve slepé uličce, protože nejvyšší ochránce spravedlnosti Gelnar nemůže dopustit skandalizaci svého kamaráda, potažmo sebe samého a tak dále. Opakuji. Ještě že nás autor na konci knihy ubezpečuje, že si skutečně všechno a všechny vymyslel! 

Foto: Michal Sýkora: Modré stíny. Brno, Host 2013, 436 stran. 

Vyšlo také v: Kroměřížský deník; Šumperský a Jesenický deník; Prostějovský deník; Slovácký deník; Přerovský a Hranický deník; Valašský deník; Zlínský deník

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se