Jan Balabán - Prázdniny

Jan Balabán - Prázdniny

Nekultura.cz, 14. 6. 2010, Marek Lollok   

Reedice sbírky povídek z roku 1998 nedávno zesnulého Jana Balabána byla v roce 2007 opatřena malým bonusem - CD s audionahrávkami čtyř vybraných povídek (včetně dvou ve výboru nezahrnutých). Neškolený, leč podmanivý Balabánův hlas nám v lecčem odkrývá autorův pohled na vlastní texty a z jiné stránky nám dává tušit i jeho povahu a mínění.

Je spíše tichý a distingovaný, avšak pevný; rozhodně se vyhýbá jakýmkoliv barevným pentlím a kličkám, třebaže nelze pochybovat o jeho kultivovanosti. Je také skeptický, ovšem nikoli permanentně naštvaný, nějak z něj cítíme ironii. Ví, co je dobré a co ne, ví, kdy a jak to patřičně zdůraznit. A v neposlední řadě Jan Balabán ve svém přízvuku nezapře - a zjevně ani nechce zapřít - svůj celoživotní vztah k severní Moravě.

Útlá sbírka šestnácti relativně samostatných krátkých povídek Prázdniny stojí za přečtení v celku. V řadě povídek se totiž objevují subtilnosti, jež by při přerušovaném čtení s odstupy mohly uniknout. Ovšem postřehneme-li je, jsme odměněni - byť malou - lžičkou porozumění a snad i poznání.

Jan Balabán se v Prázdninách snaží porozumět především obyčejným a jaksi ,,pod-obyčejným" lidem. Těm, kteří se se životem spíše perou, než že by jím snadno proplouvali, přičemž je tento zápas - pokud ho přímo neprohrají - zatraceně bolí. Jsou ze světa zklamaní, jsou ale zklamaní také sami ze sebe. Neuspěli totiž v životě tak, jak chtěli či jak se od nich očekávalo, a je jasné, že naděje na změnu s přibývajícími léty slábne. Ivan Satinský ani Pavel Nedostál (postavy, které se objevují ve většině povídek a které kromě motivických souvislostí nejvýrazněji tmelí celý soubor), dva někdejší spolužáci z olomouckých studií nepracují ve svém oboru a nejsou spokojeni ani v osobním životě. Ze střepin povídek můžeme pomalu lepit jejich obraz: První žije jako zvíře (viz také ukázka z povídky Proměna), což si na rozdíl od obdobně ztracených existencí dobře uvědomuje a o to víc ho to tíží. Druhý rovněž nemá zaměstnání, ale nejvíc trpí svou rodinou - je rozvedený a své děti vídá jen zřídka.

Další postavy jsou rovněž nešťastné - celoživotní smolař Štěpán Jeřáb má nakonec ,,smůlu" i v tom, že se při nešťastné události neotráví s celou svou rodinou a musí se životem protloukat dál (povídka Armagedon); romantická Taťána pořád nemůže najít tu pravou lásku a potácí se jen v náhražkových vztazích (Balkán); Daniel Nedostál se i v penzi trápí osudy svých bývalých pacientů (Nespavost). Osudy lidí jsou líčeny ve zkratce, ba téměř miniatuře. V jednom či několika málo detailech se zjeví charakter celého života dotyčné osoby. Balabán své postavy záměrně exponuje v mezních situacích; často nenápadných - takových, že se jako mezní vyjeví až určitým odstupem.

Stylová úspornost nevylučuje poetické vidění světa, které je nejzjevnější v Balabánových originálních přirovnáních. Ta jsou pozoruhodná nejen svou neotřelostí, ale především svou přesností a někdy mrazivým vtipem - např. ,,Aby jim ten život zas jednou řezal, jako žiletka, když stahuje včerejší vousy z dnešní tváře." nebo ,,Ovanul ji studený vzduch a ona cítila, že je vlastně hotová, že je vlastně v pořádku, všeho zbavená a prázdná jako břicho po potratu." nebo také replika automechanika po prohlídce auta ,,Ten zvuk autu nic nedělá, jen vás to bude otravovat [...] Je to jako děcko, které brečí a přitom neumírá."

Balabánův akcent ztráty smyslu života a vůbec jakýchkoli hodnot - lhostejno do jaké míry za ně postižený subjekt může opravdu sám - vyznívá jako varování. Varování před netečným a pustým životem zaháleče, jakož i před obdobně netečným a pustým životem sprintujícího workoholika. Povídky z cyklu Prázdniny jsou možná ,,drsné" a snad i nepříjemné; jedním dechem však musíme dodat, že svým celkovým vyzněním jsou veskrze humánní. Osoby ze společenské periferie totiž Balabán neodsouvá na periferii myšlení; naopak je s porozuměním staví na předscénu, abychom je mohli pochopit. A nejenom je, snad také sami sebe...

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se