Jak zhypnotizovat čtenáře

Jak zhypnotizovat čtenáře

Jak zhypnotizovat čtenáře

Týden | 15. 11. 2010 | rubrika: Kultura | strana: 76 | autor: Irena Hejdová

Detektivka ze Švédska. Po úspěchu série Milénium tohle slovní spojení zrychlí tep každému čtenáři detektivního žánru. Česky právě vyšel další světový hit: Hypnotizér.

Detektivní romány jsou pro řadu lidí jedinou literaturou, kterou jsou ochotni pozřít. Stiegu Larssonovi s Miléniem a nyní i Larsovi Keplerovi s Hypnotizérem se podařilo ovládnout svět s bravurně komponovanými knihami, které nejsou pouhou oddechovou žánrovou četbou, ale thrillerovým výletem do temných stránek duše pro nejširší publikum. Čtenáři detektivek u těchto knih nacházejí vzrušení, které poklidné životy ve vyspělé konzumní společnosti jen těžko dokážou vybudit, jejich oči horečně těkají po stránkách knih, jejichž čtení je leckdy až infarktovým zážitkem. Autor Milénia Stieg Larsson zemřel ještě před vydáním série - a zanechal tak osiřelé čtenáře po přečtení třetího dílu v hlubokém smutku, že další příběhy Lisbeth Salanderové už asi nevzniknou. Teď mohou tito čtenáři znovu ožít: Keplerův Hypnotizér je více než adekvátní náhradou nejen v tom, že se celkem chystá minimálně šest dílů.
Je třeba si vyjasnit, že mluvíme-li o Keplerovi, máme na mysli spíše Keplery dva. Lars Kepler je pseudonymem manželské dvojice Alexandry Coelho Ahndorilové a Alexandera Ahndorila. S Larssonem mají společný smysl pro budování dusné atmosféry a značný vliv filmu a televize na svá díla. Neváhají využít ve svém vyprávění rychlé střihy mezi různými prostředími, seriálové vyprávění připomínají i brutální pointy na konci jednotlivých kapitol a břitký, rychlý styl, který přímo vybízí k tomu, aby čtenář se svým autorem probděl noc v dychtivé touze zjistit, jak to s jeho hrdiny dopadne.
Není divu, že obě série slaví úspěch i u filmařů - do českých kin minulý týden vstoupil už druhý díl švédské filmové adaptace druhého dílu Milénia, snímek Dívka, která si hrála s ohněm, do konce roku bude k vidění i finální Dívka, která kopla do vosího hnízda. Adaptaci série připravuje i David Fincher. I Hypnotizér se už letos začne natáčet.
Larssona čtenáři milují pro postavu hackerky Salanderové a novináře Blomkvista, Keplera budou stejně milovat pro titulní postavu psychiatra se specializací na léčbu traumatu Erika Mariu Berga a policejního komisaře Joonu. Do děje Hypnotizéra značně zasahuje také rodina hlavního hrdiny - syn Benjamin a žárlivá žena Simona. Všechno to jsou postavy chybující, přesto ale lidské, prokreslené a dojemné, ať udělají cokoli. Zatímco Larsson ve své sérii tematizoval násilí na ženách, Kepler se obrací spíše k situaci dětí - popisuje jejich leckdy traumatické dětství a jeho následky, k nalezení je tu značné množství dětských hrdinů, kteří rozhodně nejsou žádnými neviňátky. Larsson ve své třídílné sérii dospěl až do nejvyšších pater švédské společnosti, Kepler se v první knize spokojí s jednou brutální vraždou a s řetězcem drastických událostí, které přijdou poté, co se titulní hrdina po 10 letech vrátí k hypnotizérství. V průběhu knihy se dozvíme nejen to, proč s touto neobvyklou praktikou přestal, ale také to, jestli antihrdinovi, zmítanému rodinnými problémy, traumaty z minulosti, strachem o těžce nemocné dítě a závislostí na analgetikách, ještě vůbec lze pomoci.
Kepler čtenáře sugestivně vtahuje do děje, hraje si s ním jako kočka s myší, v každé kapitole překvapuje a podobně jako Larsson leckdy až obrací naruby předchozí zjištění. Střídá perspektivy, vrací se k situacím, které už odvyprávěl, aby je ukázal z úhlu pohledu dalších postav, a vytváří tak mnohovrstevné vyprávění, které je zábavné a přitom temné až do morku kostí. Velká literatura to není -ale pro nevlídné podzimní večery a noci jen těžko lze na knižním trhu ukořistit něco případnějšího. A pak si jen rvát vlasy - další díl série s pracovním názvem Smlouva s Paganinim vyjde až za rok na podzim.
Lars Kepler: Hypnotizér.
Překlad Azita Haidarová, nakladatelství Host 2010. 520 stran.

***

Švédové to umějí
Švédské detektivky jsou v Evropě oblíbené již řadu let. Úspěch Stiega Larssona je ale něco, co se vymyká jakýmkoli zákonitostem, říká ředitel brněnského nakladatelství Host Tomáš Reichel. Čtenáři jsou dnes velmi nároční, nestačí jim pouhé žánrové detektivky a thrillery, očekávají více, společenský či politický přesah, dokonalou znalost popisovaného prostředí, zvládnuté literární řemeslo. A právě tohle dnes Švédové umějí. Host vydal Hypnotizéra 1. listopadu, první osmitisícový náklad je už rozebrán a chystá se dotisk. Prvního dílu Milénia se celkem prodalo k 50 tisícům výtisků, další dva svazky s odstupem následují. "Milénium se stále skvěle prodává, předpokládáme, že dárkové balení Milénia bude jedním z vítězů letošních vánočních knižních nákupů," dodává Reichel.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se