Jak se Brno klanělo Stalinovi

Jak se Brno klanělo Stalinovi

Judita Matyášová, Lidové noviny, Orientace, 21. 2. 2015

Před dvěma lety se historik Michal Konečný s kolegou Alexandrem Brummerem vydali po stopách nacistické historie v moravské metropoli. Publikovali knižního průvodce, který má nyní pokračování - Brno stalinistické. Ve středu 25. února se koná komentovaná prohlídka. Autoři účastníky zavedou na místo, kde se konal monstrproces nebo kde byl v centru Brna pracovní tábor.

Podrobný průvodce, kterého vydalo nakladatelství Host, představuje padesát míst spojených s dobou stalinismu v Brně. První kapitola začíná únorovou demonstrací v roce 1948 na náměstí Svobody a chronologicky pokračuje až do roku 1953.
"Myslím, že většina obyvatel Brna ví, kde je socha rudoarmejce nebo že na Kounicově ulici byla policejní vyšetřovna. Málokdo však zná historii velkého pracovního tábora, který byl přímo v centruměsta. Museli tam pracovat nejen obyčejní zlodějíčci, ale také lidé z buržoazních rodin nebo obchodníci," říká historik Michal Konečný z Národního památkového ústavu, který bude ve středu 25. února provázet při komentované prohlídce. Začátek je v 17 hodin u stadionu brněnské Sokolovny v Kounicově ulici 20. "Právě zde se konal v roce 1953 největší československý monstrproces, byl tam například římskokatolický kněz Otto Mádr, vedoucí odbojové skupiny na Tišnovsku nebo profesorka Růžena Vacková," říká Konečný.
Co zůstalo, co muselo pryč V sousedství brněnské sokolovny je další významné místo spojené s komunistickou mocí. Naproti sokolovně byla úřadovna Státní bezpečnosti, kde měl kancelář Otto Šling, tajemník Krajského výboru KSČ, který měl rozhodující slovo nejen v Brně, ale téměř po celé Moravě. Dvouhodinová prohlídka zavede účastníky dál, do centra města, ulicí Lidickou, kudy chodily prvomájové průvody. Další zastávkou bude park v Lužánkách, kde byl Dům pionýrů, který otevíral v roce 1949 Antonín Zápotocký. Prohlídka bude končit u pomníku rudoarmejce na Moravském náměstí. V 19 hodin autoři knihy pokřtí novou publikaci v Kavárně Praha na nádvoří Pražákova paláce. "Pomníky Stalina a jiných pohlavárů už v Brně nenajdeme. V 90. letech zde vládly pravicové strany a nebyl problém zbavit se všech pomníků, většina vznikla v době normalizace. Někdy se ale odstranila i díla, která přímo s komunistickým režimem nesouvisela. Například plaketa na počest dělníků z 19. století," vysvětluje Konečný.
Autoři knihy Brno stalinistické uvažují také o aplikaci pro mobilní telefony, která by pomohla těm, již se chtějí vydat přímo do terénu. Zatím mají k dispozici nového knižního průvodce, kde jsou archivní fotografie, adresy a základní informace k jednotlivým lokalitám. Podle Konečného je ale většina míst nepřístupná veřejnosti, protože se jedná o soukromé objekty, věznice nebo kanceláře firem.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se