Ivan Passer pěkně pohromadě

Ivan Passer pěkně pohromadě

Lidové noviny | 12.3.2009 | rubrika: Kultura | strana: 20 | autor: Vojtěch Rynda

Intimní osvětlení je sice jeden z nejlepších českých filmů historie, přesto by bylo nefér ztotožňovat Ivana Passera jenom s ním. Biografie z pera Jiřího Voráče jeho dílo ukazuje v celé šíři.
Ivan Passer patří ke klíčovým postavám čs. nové vlny. Pod svým jménem u nás natočil pouze povídku Fádní odpoledne, která se nevešla do hrabalovské kolekce Perličky na dně, a zásadní Intimní osvětlení. Neopominutelný vklad však přinesl i do filmů svých tehdejších spolupracovníků Miloše Formana a Jaroslava Papouška. Po srpnu 1968 s Formanem emigroval do USA. Zatímco slavnější kolega se dokázal přizpůsobit americkému vkusu a vydal se na cestu dlážděnou Oscary, Passer zůstal věrný příběhům o outsiderech a středoevropskému vidění světa.
Československým exilovým režisérům, a Passerovi zvláště, se dlouhodobě věnuje Jiří Voráč z Masarykovy univerzity. Je to úkol o to těžší, že režisér se publicitě vyhýbá, a když už rozhovor poskytne, většinou opakuje ty samé „historky z natáčení“, jako tu, když mu v náručí přistála slepice při asistování Ladislavu Helgemu. Passerova monografie je předkládá všechny pohromadě, ale nabízí daleko víc.
Nejtěžším Voráčovým úkolem – kromě překonání Passerovy zdrženlivosti vůči médiím – bylo utřídit režisérovu tvorbu podle přehledného klíče. Po konstatování, že jednotícím prvkem Passerova díla je právě jeho rozmanitost, sahající od intimních sond do české mentality až po velkolepé eposy z mongolských plání, jej autor třídí na základě dekád na období české, newyorské, kalifornské a televizní, respektive nomádské. Nejjednodušší cesta bývá někdy ta nejlepší.
Samotná kniha pak sestává v zásadě ze tří částí. První a nejrozsáhlejší detailně analyzuje Passerovu filmografii od jeho českých pokusů přes opomíjené zaoceánské klasiky jako Zrozen k vítězství a Cutterova cesta až do současnosti. Druhá sestává z rozsáhlého rozhovoru, který vedle zmíněných historek do detailů rekapituluje až filmově dobrodružné režisérovy životní osudy a nabízí vhled do výrobních podmínek na Barrandově i v Hollywoodu. V přílohách pak čtenářovu zkušenost doplní pohledy třetích stran – Passerovy sestry Evy či režiséra Vojtěcha Jasného.
Zmapovat Passerův život a dílo byl dlouhodobý dluh. Voráčova monografie jej nemohla splatit líp.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se