I útěk může být cíl

I útěk může být cíl

Jindřich Göth, Instinkt, 8. 9. 2016

Zdrhnout, prásknout do bot. Spálit za sebou mosty. Když je vám nějakých náct, může se podobně razantní řešení problémů jevit jako jediné možné.

Mohl to být celkem obyčejný příběh party kluků z Glasgow, kteří se jednoho dne rozhodnou udělat tlustou čáru za dosavadním životem a utéct do Londýna. Píše se rok 1965, Británií cloumá beatová horečka, naši hrdinové tvoří kapelu The Shuffle a sní o hvězdné kariéře. Ta se ale jaksi nekoná, navíc jejich ne zcela promyšlenou cestu do Londýna zkříží několik karambolů včetně vraždy. Čímž se nám ta teenagerská rockově romantická story rázem láme v něco mnohem závažnějšího. Peter May, autor ceněné detektivní trilogie z ostrova Lewis, do svých kriminálních příběhů vždy dokáže vpašovat patřičný přesah, něco navíc, co z jeho knih dělá spíše společenské romány s detektivní zápletkou. V případě Útěku to platí stoprocentně.
Kniha se točí kolem chladnokrevné vraždy jedné z důležitých postav, ale jak do příběhu pronikáme, zjišťujeme, že autorovi velmi málo záleží na tom, abychom byli napjati a hořeli touhou zjistit jméno pachatele. Mnohem víc si dává záležet na pečlivě vykreslené atmosféře Anglie šedesátých let a na vztazích mezi hlavními hrdiny, které sledujeme kromě jinošského věku i po mnoha letech, kdy si cestu do Londýna zopakují. Tato linie příběhu trochu evokuje knížky Jonase Jonassona, ale oproti němu je Peter May hlubší a vážnější. I když si tu a tam neodpustí nějaký ten ostřejší fórek, Útěk ve vás bude rezonovat zřejmě déle než Jonassonovy karikaturistické jednohubky. A propos, kdyby se někdy někdo rozhodl Mayovu knihu zfilmovat – a že by se to přímo nabízelo –, výsledek by mohl mít skutečně lahůdkový soundtrack.

 

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se