Hrdinové z knížky se sešli při křtu Nepoddajných

Hrdinové z knížky se sešli při křtu Nepoddajných

Mladá fronta DNES | 28.1.2011 | rubrika: Brno společnost | strana: 4 | autor: Klára Kubíčková


Publicistka a redaktorka MF DNES Jana Soukupová křtila v knihkupectví Barvič a Novotný svoji knihu Nepoddajní. „Získali jsme vzájemnou úctu a přátelství,“ chválí autorka vztahy mezi svými spolubojovníky proti komunistickému režimu.

BRNO „Nakonec to byla možná nejkrásnější práce, kterou jsem jako novinářka mohla dělat,“ řekla včera na křtu své knihy Nepoddajní spisovatelka, publicistka a kolegyně novinářka Jana Soukupová.
Podpisovala v knihkupectví Barvič a Novotný knihu, která původně začala vycházet jako seriál v MF DNES. A přišla víc než desítka brněnských disidentů, o jejichž životě za totality kniha Nepoddajní vypráví. „Na začátku, když mě Jana oslovila, jsem si nic podobného nedokázal představit,“ tvrdil Jaroslav Šabata, bývalý mluvčí Charty 77. „Úředně jsem byli vyhlášeni za blázny. A vlastně jsme jimi svým způsobem byli,“ dodal. Všichni kolem byli dojatí. A šťastní, že se příběhy podařilo shromáždit a vydat.
V novinách začaly příběhy brněnských a jihomoravských disidentů vycházet v dubnu před dvěma lety jako připomenutí jihomoravských disidentských aktivit v souvislosti s dvacátým výročím Listopadu. „Celé to vymyslel tehdejší šéfredaktor Karel Škrabal,“ usmívala se včera Jana Soukupová. A její bývalý šéf kontroval: „Když se blíží výročí sametové revoluce a vy máte v redakci Janu Soukupovou, nic jiného vám nezbývá.“ Jana Soukupová byla přitom sama disidentkou, a její přístup ke zpovídaným aktérům knihy je tak bohatší o vlastní zkušenost. Kniha Nepoddajní vyšla v nakladatelství Host, které má v seznamu vydaných titulů třeba i bestsellery trilogie Milénium od Stiega Larssona. „Přeji Janě, aby se kniha dobře prodávala, i když Larssona asi nedožene,“ vtipkoval Škrabal. Podle něj můžeme za svobodu, kterou máme, děkovat právě disidentům z knížky Nepoddajní.
Všem, kteří na křest přišli, autorka osobně poděkovala, že ji nechali nahlédnout do svých životů. A všechny je také pozvala na skleničku šampaňského: v druhém patře knihkupectví se tak tísnily desítky čtenářů a před nimi si ťukali na zdraví lidé, kteří svojí statečností bořili totalitu a ovlivnili i polistopadový vývoj. Jiří Machourek, Petr Zeman, Jan Šimsa, Iva Kotrlá, Jaroslav Šabata či Dušan Skála, ti všichni Janě Soukupové děkovali a ona děkovala jim. „Přátelství jsme získali jako vzájemný bonus,“ uzavřela Soukupová povídání o disentu v Brně. Její kniha je první ucelenou výpovědí o tom, jak se žilo bojovníkům proti režimu mimo slavnější pražské kruhy.

***

Nepoddajní Jany Soukupové Kniha Nepoddajní aneb Nešlo to jinak má podtitul Příběhy jihomoravských disidentů 70. a 80. let 20. století. Vydalo ji nakladatelství Host, stojí 239 korun a mapuje sedmadvacet příběhů disidentů.

Foto popis| Autorka připila své knize A s ní i všichni přítomní disidenti, jejichž portréty v knize vyšly.
Foto popis| Hana Holcnerová Na křest přišla i tato v disentu mimořádně aktivní žena, kterou Státní bezpečnost nazvala Matka.
Foto popis| Petr Zeman Má v knize svůj portrét. Za ním sedí autor předmluvy Lukáš Jelínek.
Foto popis| S Jaroslavem Šabatou Na křtu kromě Karla Škrabala a zástupce nakladatelství Host promluvil i přední brněnský disident. Také se objal s autorkou knihy.
Foto autor| 4x foto: Radek Miča, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se