Hokej, nebo život

Hokej, nebo život

Jindřich Göth, Instinkt, 18. 1. 2017

Švédský spisovatel Fredrik Backman miluje hokej až za hrob. A po přečtení jeho románu Medvědín ho bude alespoň na chvíli milovat každý. I když je mu třeba celý sport totálně ukradený. 

Krev, pot a slzy. Třískání puku o mantinely, svist ostře nabroušených bruslí, které se při každé otočce zařezávají do ledové plochy. A mezi brankami juniorský tým Medvědína, pro jehož obyvatele je hokej vším. Životním stylem, alfou a omegou všeho bytí, náboženstvím. Protože právě hokej je tím, co toto přespolními opovrhované městečko proslavilo. Nikdo ze soupeřů nemá takového hráče, jako je Kevin. Zázrak, génius s neuvěřitelným citem a intuicí. Prostě teenagerovský Jaromír Jágr. A Kevin musí zazářit hlavně ve finále, kde jde o všechno. O všechno jde nejen jemu, ale i lidem z jeho okolí, které svým nepředloženým činem zklamal a ranil. 
Fredrik Backman, autor úspěšných knih Muž jménem Ove (v roce 2015 měla premiéru filmová adaptace), Babička pozdravuje a omlouvá se nebo "fulghumovské" Co by můj syn měl vědět o světě, dělá pro hokej zhruba totéž, co Nick Hornby pro fotbal. Popisuje ho tak sugestivně, že mu podlehne i naprostý sportovní ignorant. Zároveň mu ale tato hra neslouží jako cíl, nýbrž jako prostředek k vystavění brilantního dramatu, které graduje každou další stránkou a větou. Síla jeho knihy spočívá jednak v perfektně vystavěném ději, jednak v silných, propracovaných postavách, z nichž každá v sobě nese kus tajemství, které tu více, tu méně obratně skrývá před ostatními. 
Zpočátku se příběh řítí vpřed jako skvěle odpálený puk, ale z několika drobných náznaků lze tušit, že se blíží cosi osudové a nevyhnutelné. A když dojde k bodu zlomu, už není cesty zpět. Rázem se jako by zastavil čas, Backman zvolní a nechá pocítit účinky onoho tragického okamžiku takřka na vlastní kůži. Najednou je všechno jinak, několik hlavních aktérů budete vnímat v jiném světle, otevřela se stavidla pomluv, zášti, špíny. Čistý vyjde jen ten, kdo chtěl být čistý už od začátku. Kdo bral hokej nikoli jako cestu k vítězství nad soupeřem, ale především nad sebou samým. A je potěšující, že se k postavám, jež vám během čtení musely přirůst k srdci, autor vrátil v pokračování, které by v českém překladu mělo vyjít na podzim.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se