Fredrik Backman udílí synovi rady do života

Fredrik Backman udílí synovi rady do života

Lucie Zelinková, Právo, 1. 9. 2017

Populární švédský sloupkař a bloger Fredrik Backman si před třemi roky získal srdce českých čtenářů románovou prvotinou Muž jménem Ove. Jeho čtvrtá kniha s názvem Co by měl můj syn vědět o světě není románem. Jde o soubor rad a postřehů o životě, historek z rodinného prostředí a to vše je zabaleno do hávu jemného humoru. Knihu adresuje svému malému synkovi. Emblémem Backmanovy tvorby je laskavý humor a lidskost. To předvedl už v románu Mužjménem Ove a nechybí ani v knize, se kterou přichází nyní. Jde o jakýsi zápisník otcovské lásky, soubor vtipných příhod z doby, kdy se Backmanovi narodil syn. Z každé věty čiší nezměrná láska k dítěti a upřímné přiznání strachu a naprosté a sympatické bezradnosti v oblasti rodičovství. 
Bodrý humor prostupuje historkami z okamžiků, kdy bezradně bloudil regály vyplněnými nepřeberným množstvím plenek a padal na něj pocit, že otcovství nemůže zvládnout. Popisuje mezigenerační střety mezi vrstevníky a generací svého otce. 
Kniha Co by měl můj syn vědět o světě se vyznačuje určitou nesourodostí textu. Historky, anekdoty, poznámky, úvahy, a dokonce i recept, to vše Backman poskládal k sobě a adresoval synkovi, kterého zaplavuje láskou a preventivně se mu předem omlouvá za vše, co kdy v jeho životě možná pokazí. 
Avšak osvětluje to – vše jen proto, že ho bude celý život maximálně milovat. 
Stejně jako v Muži jménem Ove i v této knize notnou část čtenářstva Backman především dojme svou lidskostí a něhou poukazující na důležitost vztahů v rodině. A právě v tom tkví síla všech jeho literárních děl. 

Hodnocení 80 %

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se