Extáze za kamerou

Extáze za kamerou

Instinkt | 1.9.2011 | rubrika: Scéna | strana: 39 | autor: Miloš Kozumplík 


Černobílá Extáze s nahou kráskou Hedy Kieslerovou v hlavní roli ho proslavila ve světě. Nebyl to však jediný film, v němž český režisér Gustav Machatý prokázal schopnosti režiséra mezinárodního významu.

„Byl jsem tělem i duší upsán ďáblu, který páchl lakem a celulosou,“ zhodnotil Gustav Machatý pět let před smrtí svůj životaběh. Vynikající kniha Jiřího Horníčka dokazuje, že slavný režisér v sebehodnocení nepřeháněl. Publikace o Machatém není prostou monografií ve stylu „narodil se – zemřel“. Jiří Horníček režisérovu osobnost promítá v kontextu dějin české i světové kinematografie. Čtenáře tak zásobuje množstvím postřehů a informací z filmařského zákulisí Machatého éry (tedy období, v němž se do filmu začal prosazovat zvuk). Text kořeněný vzpomínkami na osobnosti českého filmu (například Karla Lamače nebo Hugo Haase) popisuje mnohdy komplikované vztahy mezi režiséry, herci i tehdejšími produkčními společnostmi. Tichá podotázka, zda je film spíše obchodním produktem nebo uměleckým dílem, se knihou prolíná coby leitmotiv.
Už při prvním pohledu na stránky je zřejmé, že autor si s publikací dal práci – podrobně čerpal nejen z Machatého pozůstalosti, ale i z tuzemských a zahraničních archivů. Přestože je Jiří Horníček badatelem v pravém slova smyslu (jako filmový historik pracuje v Národním filmovém archivu v Praze), patří k té skupině odborníků, která dokáže myslet i na laické čtenáře. Jeho text je čtivý, opatřený pohodlnými vysvětlivkami a doplněný přitažlivými dobovými fotografiemi.
Monografie o Machatém jako by svým názvem narážela na Federica Felliniho a jeho knihu Dělat film. Proč ne, když z jejího obsahu vyplývá, že vášeň pro film plála v obou mužích podobnou silou. Karel Pacner: Jiří Horníček: Gustav Machatý – Touha dělat film, Host, Brno, 2011, 280 stran

Foto popis| Záběr z filmu Extáze a titul monografie Machatého

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se