Extase

Extase

Hospodářské noviny | 10.10.2011 | Rubrika: Kultura | Strana: 10 | Autor: Tomáš Seidl

První česká monografie režiséra Gustava Machatého se povedla

V roce stodesátého výročí narození režiséra, scenáristy, producenta a herce Gustava Machatého vyšla pozoruhodná bezmála třísetstránková monografie, jejímž autorem je filmový historik Jiří Horníček. Životopis nazvaný Gustav Machatý. Touha dělat film je paradoxně první českou knihou o kosmopolitním tvůrci, jehož nejslavnější dílo Extase (1932) je jedním z mála českých snímků, o němž lze najít alespoň zmínku prakticky v každé zahraniční filmové encyklopedii.
Fakta místo pikantností Monografie „básníka filmového obrazu“, jak se Gustavu Machatému (1901–1963) říkalo, nese podtitul Osobnost režiséra na pozadí dějin kinematografie. Jiří Horníček, který život i filmařské dílo jednoho z nejvýznamnějších režisérů české meziválečné kinematografie intenzivně zkoumá řadu let, totiž zasvěceně nepopisuje jen uměleckou dráhu tvůrce vášnivě zaujatého filmem.
Společně s režisérovými soukromými i tvůrčími osudy zaznamenává také proces postupného utváření československého filmového průmyslu od konce desátých let po léta třicátá. Právě v případě věhlasného režiséra filmů Erotikon, Ze soboty na neděli či Extase, jenž kolem sebe vždy šířil auru tvůrce s velkými uměleckými ambicemi, ale zároveň na své tvorbě participoval jako výrobce či koproducent, měl autor možnost podrobně se věnovat vztahu filmového umění a filmového obchodu. Horníček sleduje také Machatého nepříliš úspěšné zahraniční angažmá, včetně jeho působení ve službách hollywoodské společnosti MetroGoldwyn-Mayer.
Chronologicky koncipovaná a čtivě napsaná monografie, zahrnující desítky fotografií a archivních materiálů, je rozčleněna do deseti kapitol, zaměřených na jednotlivé filmy. Téměř na každé straně je doplněna poznámkovým aparátem, který dokládá autorovu pečlivost během rozsáhlého průzkumu v domácích, ale i rakouských či v amerických archivních pramenech. Jednotlivé kapitoly – kromě kritického rozboru – detailně popisují okolnosti vzniku každého z jedenácti celovečerních snímků, jeho scenáristické i produkční zázemí, průběh natáčení i ohlasy v dobovém tisku. O autorově přístupu svědčí například kapitola o Extasi. Nezabývá se v ní pikantnostmi, spjatými se scénami, v nichž se herečka Hedy Kieslerová objevila zcela nahá. Místo toho analyzuje důvody, proč režisér ve filmu zredukoval dialogy na minimum, proč se od sebe odlišují jeho jazykové verze či proč se mnozí diváci v zahraničí při sledování Extase cítili více podvedeni než pohoršeni.
Vzor i měřítko Precizní badatelská činnost Horníčkovi dovoluje i revidovat Machatého režisérskou filmografii, která se v relativně ustálené podobě objevuje na nejnavštěvovanějších veřejně dostupných internetových databázích. Díky zachovaným písemnostem z ní autor vyškrtává několik amerických filmů, o nichž se dříve spekulovalo, že se na nich režisérsky podílel, a jež zmiňuje třeba i rakouská monografie Gustav Machaty: Ein Filmregisseur zwischen Prag und Hollywood z roku 2005. Machatého režijní filmografii naopak Horníček doplňuje o středometrážní komedii Dáma s malou nožkou (1919) – znovu na základě zdokumentovaných dobových komentářů, které podávají svědectví o situaci v české kinematografii na konci desátých let, kdy se profesní specializace teprve vytvářely.
Horníčkovu výtečnou studii v době, v níž jsou obchody zavaleny převážně kompilačními škváry nebo čtenářsky vstřícnými, ale obsahově plytkými životopisy, nemá smysl porovnávat s většinou jiných publikací o tuzemských filmových tvůrcích. Je jednou z mála, jež by sama pro tento typ knih měla být vzorem i měřítkem.

***

Seriózní Extase Skandální scény ve filmu Extase, v nichž se objevila nahá devatenáctiletá rakouská herečka Hedy Kieslerová, se měly stát lákadlem pro senzacechtivé publikum. Monografie o tvůrci tohoto filmu Gustavu Machatém se naopak obrací na seriózní čtenáře. FOTO: archiv

Jiří Horníček Gustav Machatý. Touha dělat film. Host, Brno 2011, 280 stran, 349 Kč

Foto popis|

O autorovi| Tomáš Seidl, autori@economia.cz

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se