Dvojité dno české poezie

Dvojité dno české poezie

Právo | 11.2.2011 | rubrika: Kultura | strana: 8 | autor: Tereza Radváková

VYŠLA NOVÁ SBÍRKA PŘEDNÍHO ČESKÉHO BÁSNÍKA J. H. KRCHOVSKÉHO

Edici poezie brněnského nakladatelství Host zahájil před dvaceti lety J. H. Krchovský sbírkou Noci, po nichž nepřichází ráno. Zřejmě nejprodávanější český básník, kterého dnes kritika ráda označuje jako moderního či postmoderního dekadenta, zde vydal i svou zatím poslední sbírku Dvojité dno. Jedná se o básně a zápisky veršem převážně z roku 2009 a první poloviny roku 2010.
Krchovského tvorba představuje v české literatuře zajímavý fenomén. I když nezapře svůj původ pevně svázaný s undergroundem, patří v podstatě k produkci konzumované, lze-li se tak vyjádřit o poezii, masovým publikem. Nutno však zdůraznit, že se více než sama poezie změnili čtenáři, respektive jejich rozložení v současné společnosti. A tak dnes útržky veršů J. H. Krchovského pronášejí citově rozervané školačky, třicetiletý pozér nad koktejlem i racionálně smýšlející hlavy rodin.
Básně jsou snadno uchopitelné, aniž by se podbízely. Často se přibližují rytmu lidových říkanek – skládají se z pravidelných veršů zakončených banálními rýmy. Každá z krátkých strof již od začátku míří přímo k břitké pointě.
Myšlenku vyjadřují přesně a bez zkreslování pomocí spisovného jazyka i výrazů nejhrubšího zrna. Ve světě úpadku jsou opisy či metafory zbytečné.
Autorova poetika se v mnohém vrací k dekadentní tradici. Naplňuje ji temná atmosféra smrti, sexuálních obsesí a večerů nasáklých alkoholem. Monotónní témata, která byla nosnou linkou dekadence, však využívá a přetváří.
Staví na odvrácených stránkách života, jež mísí s prvky sebeironie a skepse. Více než dekadentnímu gestu se tak podobá buřičským veršům Františka Gellnera, nezapře také nepatrný vliv Egona Bondyho.
Krchovský neztrácí nadhled ani ve chvíli, kdy se sám přiblížil druhé půlce života. Naopak ještě prohlubuje cynický přístup k základním potřebám člověka. I přesto lze ale v jeho zúčtování s přítomností rozeznat náznaky existenciální úzkosti, kterou básníkův setrvale negativistický přístup nijak neoslabuje.

***

J. H. Krchovský: Dvojité dno

Host, 80 stran, 220 Kč

J. H. Krchovský (1960, Praha), vlastním jménem Jiří Hásek, patří mezi představitele českého undergroundu osmdesátých let. Jeho první básně se šířily v opisech mimo samizdatové edice, později je publikoval v samizdatových periodikách. Po roce 1989 vydal sbírky Noci, po nichž nepřichází ráno (Host 1991), Leda s labutí (Host 1997) a Dodatky… (Host 1997), které shrnul do souboru Básně. V roce 1991 obdržel prestižní cenu Revolver Revue. Krchovského poezii zhudebnily skupiny O. P. N.(Ora pro nobis), Hudba Praha nebo The Plastic People of the Universe. V roce 2006 potom založil vlastní kapelu Krch-off.

Foto popis| Krchovského tvorba představuje v české literatuře určitý fenomén.
Foto autor| Foto ČTK – Vladislav Galgonek

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se