Dospělí se jen vztekají

Dospělí se jen vztekají

Jindřich Göth, Instinkt, 17. 5. 2018

Útlý svazek A každé ráno je cesta domů delší a delší potvrzuje um Fredrika Backmana napsat poutavě a bez uslzeného patosu o nejintimnějších chvílích lidského života. 

Text autor původně publikoval na svém blogu, kde visel zhruba rok. Poté ho čtenáři přesvědčili, aby jej vydal i knižně. Stalo se, výsledek má pouhých osmdesát stran, které zhltnete na posezení. O tom, že Backman umí napsat životné a propracované figury, jsme se už v minulosti několikrát přesvědčili, naposledy třeba ve skvělém hokejovém románu Medvědín. Tohle literární "usebrání" jej ale představuje z trochu jiné stránky. Knížka je koncipována jako rozhovor dědečka s vnukem Noahem, kterého oslovuje Noahunoahu, protože se mu vnukovo jméno líbí dvakrát víc než ostatním.
Vyprávění plyne pomalu, skoro až meditativně. Děda si s vnukem povídá, vzpomíná na své dětství a mládí, na to, jak se zamiloval do Noahovy babičky. Ztrácí se sám v sobě a snaží se chlapci vysvětlit, proč už možná za krátký čas nebude takový, jakého ho Noah znal. Kromě toho naslouchá vnukovým postřehům a zážitkům ze školy, které v sobě mají často nečekanou hloubku. 
"Učitelka nás donutila napsat slohovku o tom, čím chceme být, až budeme velcí," spustí Noah. 
"A co jsi napsal?" "Napsal jsem, že nejdřív se chci soustředit na to, že jsem malý." "To je velmi dobrá odpověď." "Viď? Já bych chtěl být radši starý než dospělý. Všichni dospělí se pořád vztekají, jen děti a staří lidi se smějí." 
V podobném duchu je vedeno celé vyprávění, střetávají se tu dva rozdílné pohledy na svět kolem nás a na život, přičemž v jednom vítězí čísla a v druhém hrají prim slova. V tomto duelu není vítězů, ale ani poražených. Dědeček sice moc dobře ví, jakým směrem se budou jeho dny ubírat, že cesta domů bude stále delší a delší, ale nerezignuje. Díky Noahnoahovi totiž už mimo jiné ví, jaký je smysl života. Pokud byste to náhodou nevěděli, jsou to kamarádi a zmrzlina.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se