Další ze severských detektivek líčí týrání političky

Další ze severských detektivek líčí týrání političky

Právo | 5.8.2011 | rubrika: Kultura | strana: 8 | autor: Klára Kolářová


Nakladatelství Host vydalo další severskou detektivku, které se dostalo velkorysé reklamní kampaně. Ženu v kleci od dánského autora Jussiho Adler-Olsena představují plakáty coby „krimi čtení na léto“.
Kategorii letní četby splňuje detektivka hned v několika ohledech – dá se snadno přečíst za pár dní a rozklíčování motivu pachatele nestojí čtenáře příliš velkou námahu.
Hlavní postavou příběhu je komisař Carl Morck, který rozšiřuje partu mrzoutských, přemýšlivých detektivů. Po traumatickém zážitku se vedení rozhodne „uklidit“ Morcka do nově zřízeného oddělení Q. To se má zabývat odloženými, složitými případy. Morck se svým pomocníkem, syrským mladíkem Asadem, pronikají do pět let staré záhady, kdy beze stopy zmizela nadějná politička Merete Lynggaardová.
Autor střídá vyšetřovací pasáže s líčením ženina utrpení – Lynggaardová žije, je uvězněna tajemnými pachateli v uzavřené tlakové komoře. Dokážou si vyšetřovatelé pospojovat všechny fragmenty případu rychleji, než se definitivně zlomí Meretina psychická odolnost?
Adler-Olsen přesvědčivě vykresluje ženin psychologický vývoj v extrémní situaci od odhodlání nenechat se svými trýzniteli pokořit po tichou, odevzdanou rezignaci. Její osobní příběh je dojemný a silný, nejspíš by si zasloužil víc prostoru, a to i klidně na úkor líčení humorných historek z mezikulturně zbrklé spolupráce Dána a Syřana. Přesvědčivě vylíčená je také narušená osobnost pachatele; jeho vývoj a pohnutky zákonitě musí vyústit v brutální pomstu.
Autor v závěru nechává nad poklidným vyřešením celé záležitosti vznášející se otázku, kolik podobně vyšinutých jedinců se kolem nás pohybuje, aniž bychom kdy nahlédli pod jejich pracně vybudované, společensky zcela přijatelné zevnějšky.
To je téma, které dostává v souvislosti s nedávným masakrem v Norsku aktuální rozměr. AdlerOlsen však nerozebírá chyby společenského systému, zaměřuje se pouze na samotné patologické dopady, které mu poskytují dostatečně atraktivní literární námět.
Počet podobně umně maskovaných psychopatů pak Adler-Olsen možná doplní v další knize o případech oddělení Q. Dosud třídílná série je mezi čtenáři oblíbená, celosvětově se jí prodaly už tři milióny výtisků. České vydání dalšího případu komisaře Morcka plánuje Host na příští rok.

Jussi Adler-Olsen: Žena v kleci

Host, přeložila Kristina Václavů, 408 stran, 329 Kč

Foto popis| Jussi Adler-Olsen je ve své knize velmi aktuální.
Foto autor| Foto archív

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se