Čtvrtá oběť v Říši středu

Čtvrtá oběť v Říši středu

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 11. 2. 2015

KNIHOVINKY

Druhá část šestidílných Čínských thrillerů Petera Maye už se objevila i v českém překladu. Jde o příběhy pekingského kriminalisty Liho Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové. Druhá kniha série nese název Čtvrtá oběť, po třech popravených Číňanech umírá Jüan Tchao, naturalizovaný Američan, který pracuje pro americké velvyslanectví. Třicetiletá Margaret se chce vrátit do USA, jenže musí zůstat v Říši středu. Její vztah s komisařem Jenem skončil i proto, že on dostal rozkaz od nadřízených, že se s ní už nesmí stýkat. Margaret se ale seznamuje s televizní hvězdou Michalem Zimmermanem, který připravuje seriál o Terakotové armádě. A nový románek je na spadnutí. Smrt amerického občana ovšem mění situaci, Campbellová a Jen se opět sejdou a pracují na případu.
Skotský prozaik May dokazuje, proč si získal proslulost. Čtenáře seznamuje se současnou, měnící se, Čínou. Paradoxně se na náměstí pod obřím portrétem vůdce komunistické Číny, který zahájil tragickou kulturní revoluci, scházejí lidé, kteří věří v blahobyt. Hrdinové se těžce vyrovnávají s emocemi a zmatkem. Příběh spojuje bolestnou čínskou minulost se současností, kdy je mamon ceněn daleko víc než tradiční hodnoty. Pro nás, kteří jsme vyrostli v komunismu, jsou ale mnohdy nestravitelné výroky kriminalisty, kdy obhajuje čínské totalitní praktiky, v takových chvílích jsem měl chuť román odhodit.
Daleko zajímavější jsou Mayovy detektivky z domácího prostředí. Například právě vydaný Ostrov Entry. Setkáváme se v něm s detektivem Simem Mackenziem, letí na ostrov řešit vraždu. Z montrealského letiště míří spolu s ním na ostrov osmičlenný vyšetřovací tým. Dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel a ten nejbohatší z nich byl nalezen zavražděný. Vyšetřování se zdá být formalitou, důkazy ukazují na vraždu ze žárlivosti. Sim se ale do případu zamotává. Potácí se mezi nespavostí a podivnými sny, jakobyužněkdynaostrově byl. Jde o hypnotizující příběh, v němž se dějové linie proplétají jako drobní hadi, aby vytvořily gordický uzel.

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se