Chladné objetí prozaikovo

Chladné objetí prozaikovo

Slovenský spisovatel Pavol Rankov (1964) se českým čtenářům představil před třemi lety prózou Stalo se prvního září (nebo někdy jindy), románem o osudech tří kamarádů na pozadí slovenských dějin v letech 1938–1968. Autor za něj získal mj. i cenu Evropské unie za literaturu. Nyní česky vyšel také jeho román Matky.

Děj knihy vychází stejně jako předchozí titul z mezní životní situace, jež vyprávění udá základní směr a tón. Mladá Slovenka Zuzana Lauková se před koncem války zamiluje do sovětského partyzána Alexeje, s nímž otěhotní. Alexej je Němci zastřelen a těhotná Zuzana během osvobození Sověty odvlečena společně s nepřáteli a válečnými kolaboranty do sovětského gulagu. Proč? Než nám autor prostřednictvím vyprávění dnes osmdesátileté Zuzany Laukové vylíčí brutální okolnosti téměř desetiletého pobytu v sovětském lágru, kde životní rytmus udává dřina, hlad, ponížení, smrad a (sebe)nenávist, seznámí nás s okrajovou, leč pro mozaikovitě skládaný příběh podstatnou postavou. Tou je těhotná studentka středoevropských studií Lucie, jež v rámci diplomové práce zpovídá právě Zuzanu Laukovou. Jejím protihráčem je docent Voknár. Autor si zde patrně chtěl odpočinout od chytlavě "publicistického" stylu tragického vyprávění a rozhodl se pojmout komunikaci mezi empatickou mladou ženou a závistivě arogantním docentem jako jakousi úsměvnou, téměř groteskní vsuvku. 
Chybí trocha nedokonalosti Pavol Rankov dokonale zvládá spisovatelské řemeslo. Román je napsán věrohodně, s citem pro detail, střízlivý patos i pointu. Ale jako by právě ono suverénně zvládnuté vypravěčství, uměřenost, lačnost a lehkost tvořily dohromady past chybějící opravdovosti, vytvořené třebas i za cenu občasné autorské naivity, škobrtnutí, údivu, nepřiměřených emocí – ničeho takového se Rankov nedopustí. Bohužel... 
Rankov při psaní knihy tematizované mateřstvím vyšel z Jungova citátu, že na těhotenství ženy není nic mystického, neboť bylo-li by těhotenství takové, pak by to na ně vrhalo podezření, že vzniklo z čehosi temného. Kniha je tak do jisté míry intelektuální obhajobou prapůvodní přirozenosti mateřství. Je také ambiciózním pokusem vylíčit dramatický bojomateřství z pozice zapisujícího pozorovatele, který maximálně potlačí své autorské "ego". Výsledek je přesto rozporuplný. Kompozice románu je totiž se svými zrcadlovými vztahy (matka–dcera, matka–syn) natolik rozumově uchopená, čitelná, až působí uměle a vypreparovaně, přestože paradoxně vypovídá o mezních životních situacích. 
Nad Matkami, které nelze číst jinak než hltavě a jedním dechem, se vznáší zásadní otázka. Je skutečně nutné silný příběh z gulagu rozbíjet vedlejšími (zrcadlovými) ději, které knihu kýčovitě intelektualizují, doslovně tematizují zcizujícími efekty?A pokud ano, nefunguje takový princip přirozeněji v odlišném typu vyprávění? 
Nesporné je, že Pavol Rankov napsal popisně realistický kvazi dokumentární a jistě i nadprůměrný román. Jako by se však z celého čtení kromě tíživosti přenášel na čtenáře neodbytný pocit, že se tu také jedná o dobře prodejný produkt, o komfort čím dál roztěkanějšímu čtenáři, o leckdy schematické, matematicky přesně vypointované náhody, které by snad v Hollywoodu mohl brzy generovat počítačový program. Jak jinak si třeba vysvětlit závěrečnou pointu – náhodné setkání, nad nímž se vznáší mystično podobné tomu, jaké běžně zažíváme při sledování amerických velkofilmů? 
Rankovova próza Matky jistě není hodna zatracení. Dokonce je to kniha aspirující i v Čechách na širokou čtenářskou odezvu. Už proto, že nepostrádá nic z chytré produkce dnešních úspěšných knižních (pateticky střízlivých) euroburgerů: zručné vyprávění a čtivost, při níž slastně zapomínáme na šablonovitost vyprávění. 

** 

Pavol Rankov: Matky 

Vydal Host 2013. Přeložila Jana Faschingbauerová 

O autorovi: DORA KAPRÁLOVÁ, Autorka je publicistka

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se