Cesta do ukrytých světů

Cesta do ukrytých světů

Do světa za zrcadlem vede mnoho literárních i filmových cest. Ať už je to králičí nora ve slavné Carrolově knize, "bradavický expres" vyjíždějící z nástupiště devět a tři čtvrtě na londýnském nádraží nebo červená pilulka v kultovním sci-fi Matrix.
Armády teenagerů Scenárista Pavel Gotthard ve svém románovém debutu Léky smutných zkoumá trochu odlišnou cestu, po které se do světů ukrytých za všední realitou vydávají celé armády teenagerů: fantasy hry na hrdiny. Tyto společenské hry, ve kterých účastníci děj sami inscenují a pomocí vlastní fantazie se dostávají do fiktivních kouzelných říší, autorovi slouží jako odrazový můstek k zachycení mnohem obecnějšího problému sebeurčení mladého člověka v nepřehledné současnosti dnešního světa.
Hrdinou příběhu je student žurnalistiky David, který zažívá krizi svého vztahu s Pavlou. Když zjistí, že Pavla žije paralelní život ve snovém, fantazijním světě, rozhodne se David vydat za ní a přijmout jeho pravidla. Kýčovitě hrdinské prostředí hry najednou získává nečekaně existenciální rozměr. Postavy jsou líčeny jako nemocné děti: jejich vysněný svět představuje lék na nepodařený život "tam venku". Téma fantasy je tak spojeno s dospíváním a zráním. Poezii fantazijní říše, kde "vůně vzduchu připomínala dlouhá prázdninová odpoledne v době, kdy je člověku čtrnáct, a ví, že může dělat cokoli a přitom nemusí nic", nakonec neúprosně nahrazuje próza života, David se musí vyrovnat s rozpadem vztahu, smrtí matky a znovu najít ztracenou cestu ke svému otci. Nejde tedy o kritiku žánru fantasy jako takového, ale o jeho využití jako obecné metafory.
Léky smutných reflektují kořeny subkultury samotné. Gotthard nás do tohoto světa bere coby zasvěcený průvodce, který komunitou nepohrdá, zároveň své hrdiny vidí s dávkou poučené ironie – tragičnost jejich vypůjčených životů spočívá v tom, že se v reálném životě nikam neposouvají, fiktivní svět je naopak pozvolna rozkládá zevnitř.
Past v králičí noře Téma umělých rájů není jistě ničím novým (stejnojmennou knihu napsal už Baudelaire). Gotthardovi se přesto podařilo uchopit jej originálně: skepsi ke skutečnosti zachycuje jako způsob generačního vzdoru, jako radikální vymezení se vůči většinové společnosti. Vymezení, které se ale může změnit v past, pokud člověk nedokáže králičí noru ve správný čas opustit.


Pavel Gotthard

Léky smutných

Host, 2013, 199 stran, 269 Kč

Foto: Umělé Ráje

Pavel Gotthard zavádí čtenáře do fiktivních fantasy říší, do kterých unikají často teenageři. foto: Host

O autorovi: Štěpán sirovátka, autori@economia.cz

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se