Celé století očima jedné ženy

Celé století očima jedné ženy

Román Jakuby Katalpy s názvem Němci je přímočarým příběhem vykořenění. Kronika tragického osudu se autorce mimořádně povedla


Němci 

Jakuba Katalpa Host, 416 stran, 329 korun 

Za svoji první knihu nazvanou Je hlína k snědku? byla nominovaná na Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Po ní měla Jakuba Katalpa možnost vydat se směrem experimentálních magických obrazů vystupujících z těžko pochopitelného polostínu nebo vykročit na cestu úderného příběhu. Bylo však jasné, že ať zvolí jakoukoli variantu, budou její literární dráhu doprovázet silné, tvrdošíjné a neoblomné ženy. 

Nový portrét na každé straně 

Magický realismus jejího druhého románu Hořké moře šel první cestou: literární surreálná zátiší se třemi ženami měla ambice vrývat se do paměti, kladla však velké nároky na čtenářovu vytrvalost, místy jako by se kniha bránila nechat se přečíst, natož pochopit. Třetím románem Katalpa udělala krok zpět k výchozímu bodu a pak vykročila po té druhé cestě, po cestě přímočarého příběhu. Zátiší vystřídal skicář plný hrdinů navržených několika málo přesnými tahy, charakteristickými gesty, skicář, který nabízí na každé stránce portrét někoho nového. Katalpa ho nazvala Němci, vychází v nakladatelství Host. 
Současnost, čtyři dospělí sourozenci, pohřeb jejich otce. Vědí, že tatínek trpěl nenávistí ke své biologické matce, která ho coby mimino těsně po druhé světové válce opustila. Do komunistického Československa mu pak k jeho adoptivním rodičům několikrát do roka posílala balíček plný sladkostí ze západního Německa. Pokračovala s tím až do sametové revoluce. Kdo byla Klára Rissmannová? Jak se z bohaté říšské rodiny dostala během války jako učitelka do malé školy v Sudetech? Kdo byl otcem jejího dítěte a proč Klára nechala novorozeně v Praze? Odpovědět na všechny tyhle otázky znamená vylíčit dějiny dvacátého století z pohledu jediné ženy, najít pochopení pro její čin. A odpustit jí. 

Otěhotní, nebo chtějí otěhotnět 

Katalpa zalidňuje Němce neustále novými postavami tak, jak se před hrdinkou vynořují, každá má za sebou stíny svojí minulosti či předků, lehce naznačené, za každým vyvstávají další a další jména. Kupodivu však čtenář až na výjimky nemá pocit, že by byla kniha přelidněná nebo že by se musel kvůli detailům vzdávat společnosti hlavní hrdinky na příliš dlouho – jen je škoda, že některé postavy mizí ze scény moc brzy. 
Stejně jako v autorčiných předchozích knihách i v Němcích vládnou ženy, jen především ve vší tragice svého biologického údělu. Občas až nadmíru, vlastně každá řeší buďto fakt, že neplánovaně otěhotní, nebo naopak neschopnost otěhotnět. Vězí ve svých malých světech, boje na frontě nebo transporty statisíců Židů dunící po blízkých kolejích se jich netýkají. Jsou Němky. Nevědí o nich nebo vědět nechtějí. 
"Jestli je to pravda, můžeme se utěšovat jedinou věcí. Pokud válku vyhrajeme, budou naše činy ospravedlněny," říká o transportech Klářin milenec. A ona souhlasí, nesouhlasit by chtělo víc sil, statečnosti, vidět za hranice vlastního malého a relativně bezpečného světa. Zanedlouho se však stane jeho obětí. 
Příběh téhle rodiny je geografií ztráty, jak si jedna z Klářiných příbuzných uvědomí ve chvíli, kdy hrdinka v téměř stoletém věku zemře. Autorka by si za něj zasloužila minimálně další nominace, spíš rovnou ceny. Málokdo totiž dokázal často zpracovávaný námět vztahů mezi Čechy, Němci, válkami a totalitami Evropy posledního století podat s takovým citem pro osobní příběh, který nepůsobí jen jako obrys pro omalovánku dějin, ale jako důvěryhodná a velká kronika. Řečeno s vědomím, že experiment musel ustoupit čtivosti. 

Recenze: kniha 80 % 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se