Být týpkem v padesátých letech

Být týpkem v padesátých letech

Petr A. Bílek, Respekt, 20. 2. 2017

Povídky stojí pro české čtenáře i pro kritiku na okraji zájmu. Jako by byly odpadem, který vznikne při neúspěšném pokusu napsat román. Stanislav Beran je jedním z mála zdejších prozaiků, kteří útvar povídky rozvíjejí průběžně a zjevně se tu cítí víc doma než na rozvolněné ploše románové. Jeho nový soubor Vyšehradští jezdci nabízí tři dějově propojené povídky spojené několika postavami, ale hlavně specifickým prostorem pražské čtvrti, která se dostala do názvu. A v neposlední řadě i tím, kdy se děj odehrává: okupace, rok 1953 a současnost jsou dobami, které ti, kdo v nich žijí, vnímají jako doby těžké. Což zároveň skýtá prostor pro hrdinské postoje, byť různého typu a formátu. 
První povídka zachycuje činnost odbojové skupiny Tří králů, třetí povídka nabízí obraz takzvaných pásků, sebevědomých týpků, kteří nechtějí brát v potaz stalinistický režim. Jako spojovací článek slouží příběh současného spisovatele, který pracuje v domově důchodců a jeho tvorba nikoho nezajímá. Konfrontace osudů a životních stylů tak nabízí spektrum figur vinoucí se od čirých hrdinů až po – možná zdánlivé – antihrdiny. Beran umí pracovat s malým prostorem, který zaplní vydatným děním, ale také stylovým ozvláštněním, prolínáním časů i osudů. 
Sbírka funguje jako umně propojený celek, zároveň z ní výrazně vystupuje povídka poslední a jednoznačně nejzajímavější – Jezdci. Netradiční pohled na padesátá léta skrze frajery v barevných košilích, kteří si pěstmi a pohybem v gangu, kde se navzájem chrání, zkoušejí vyvzdorovat život mimo sféru dobové ideologie a práva, má švih a temné ladění jako vypůjčené z noirových filmů čtyřicátých let. Není to příjemné čtení, ale pohltí – a zážitek trvá i dlouho po přečtení. Beran ukazuje, jak průběžný pobyt ve škole povídek vede k úspornosti, ke schopnosti ohlídat si každý prvek zobrazeného světa a vyprávět tak, že čtenář neklimbá nad tokem líčení a hovorů. 

O autorovi: PETR A. BÍLEK, Autor je literární vědec.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se