Brněnský Kerouac

Brněnský Kerouac

V posledním červnovém týdnu byla v brněnském Kabinetu múz pokřtěna kniha Daniela Krhuta Pašerák snů z nakladatelství Host.

Eduard Remody, mladý začínající spisovatel, sní své sny a ty pak společně s psaním románu slouží jako jakási autopsychoterapie. Remody v ich- formě popisuje svá setkání s realitou systému, této realitě se brání a vysmívá (velmi čtivá a autentická kapitola Pracovní pohovor).

Místo toho se Ed uzavírá do svého světa čtení, do světa spisovatelských pokusů, studia jazyků ve studovnách a bezvztahového sdílení domu se svou matkou, kdesi na periferii Brna.

Druhým alternativním prostorem románu, do kterého Ed uniká, je mistrně popsané noční Brno. Svět spisovatele se rozprostírá mezi existujícími brněnskými putykami, bary a kluby. Tento svět pak Krhut zabydluje dalšími postavami a figurkami, které dávají místo nekonečným opileckým debatám o životě, jeho smyslu, o umění a filozofii.

Nejvýraznější z těchto postav je  Márty, snílek, který zůstává uzavřen ve svých snech a na rozdíl od Eda není schopen práce na jejich realizaci. Márty se pohybuje v nekonečné spirále své frustrace a lúzrovství a ta ho žene do spárů alkoholu a drog.  Je Edovi přítelem nejbližším, jeho kumpánem, inspiračním druhem. S propadem Mártyho souvisí i destrukce jejich vztahu.  Krhutovy popisy opileckého prostředí a postaviček v něm se potácejících jsou velmi autentické, jazyk popisu prostředí i promluv postav odkazuje na přiznávaný inspirační zdroj, na beat genaration, konkrétně na Jacka Kerouaka.

Daniel Krhut dává ve svém románu prostor snění. Sní jeho Remody, o světě venku v realitě, který realitu popírá, o světě, který ho přijímá jako spisovatele, svět který chce prožívat, který bude hltat plnými doušky. Dokáže se zavřít do svého světa bez lidí a začít tvořit a pracovat a znovu a zase unikat za svými kumpány nasávat inspiraci. Sní i Márty, tomu se sny ale stávají jakousi pokroucenou realitou ukotvenou alkoholem a drogami. Daniel Krhut nebo Ed Remody jsou šikovnými a zručnými pašeráky snů, snů které potřebujeme, které dávají schopnost být.

Krhut jako tajemný emisar ve světě šedi a stereotypu, pašerák snů na cestě pouští. Brněnský Kerouac.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se