Blíž Egonu Hostovskému

Blíž Egonu Hostovskému

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 29. 11. 2018

KNIHOVINKY
Brněnské nakladatelství Host v edici Česká knižnice vydalo dva stěžejní romány dnes již skoro opomíjeného spisovatele Egona Hostovského. Zatímco Dům bez pána patří do prvního autorova období, tedy třicátých let dvacátého století, kdy byl jednou z velkých nadějí národní prózy, Půlnoční pacient patří vedle románu Nezvěstný k nejúspěšnějším Hostovského dílům v zahraničí, myslíme tím na Západě a hlavně v USA.
Nezvěstný pojednává o šílenství únorových dní 1948 v Praze, zatímco Půlnoční pacient se odehrává v Americe během studené války, kdy si nemůžete být jistí, kdo je špion, a pro koho kdo pracuje. Prvního českého vydání se kniha dočkala v roce 1959 v New Yorku v krajanském nakladatelství Universum Press. Text neprošel redakční úpravou, byl plný chyb. V anglickém překladu vyšla kniha o pět let dříve v USA, Británii, Kanadě a Austrálii, vydali ji i ve Francii, Itálii a Japonsku.
Hostovský psal až do konce svého života svou mateřštinou, třebaže značnou část života prožil v cizině, hlavně v Americe. Druhého vydání se spisovatel dočkal o deset let později, tedy roku 1969, a to v Praze, vydání bylo ovšem z velké části zabavené a sešrotované. Tato verze již měla svou redakci. Zajímavé jsou pro čtenáře ovšem rozdíly mezi prvním, druhým a předposledním vydáním z vybraných Spisů, které editovala autorova dcera Olga. Už vzhledem k tomu, že se nedochoval rukopis románu. Příběh psal Hostovský v americkém exilu, odtržený od rodné hroudy i jazyka.
Redaktorka Štěpánka Pašková, která měla na starosti vydání brněnské, se ujala nelehkého úkolu, a to, jak se k textu postavit, které verze tolerovat, které odvrhnout. Zvolila si jako výchozí ono první vydání se všemi jazykovými zvláštnostmi, aby byl zachovaný Hostovského jazyk, který po redakčních úpravách mizel.
Z pohledu masového čtenáře toto může působit problematicky, ale pokud si dovolíme blíže se s dílem Egona Hostovského seznámit a přečíst různá vydání jeho románů, nezbyde než paní Paškové poděkovat, protože jsme hned blíž tomuto velikému romanopisci, na kterého bychom neměli zapomenout.

O autorovi: DAVID JAN ŽÁK, Autor je spisovatel a učitel.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se