Bellová v Mrtvém muži prokazuje nadhled a osobitost

Bellová v Mrtvém muži prokazuje nadhled a osobitost

E15 | 21.6.2011 | rubrika: Kultura | strana: 22 | autor: Stanislav Šulc


Knižní recenze

Praha Je sympatické občas se dostat ke knize bořící mnohé stereotypy a mýty. Přesně takovou je nejnovější kniha české spisovatelky s nečeským jménem Bianca Bellová Mrtvý muž. Lepší vyvrácení všech stereotypů o takzvané ženské literatuře aby jeden pohledal. A Bellové se to daří přesto, že tematicky se z tradice ženské literatury nevzdálí ani o milimetr.
Hrdinkou útlé knihy je obyčejná žena ve středním věku, která netradiční formou popisuje svůj dosavadní život. Vztah k matce, bratrovi-dvojčeti, a především k mužům, kteří do značné míry určovali běh jejího osudu – k otci, který odhalil svou homosexualitu, a k osudové lásce, jež je adresátem ženiny zpovědi.
Ta je realizována netradičním vyprávěním ve druhé osobě jednotného čísla, díky čemuž se cílem výpovědi stává samotný čtenář. Ten je hrdinkou agresivně vtahován do jejího vnitřního života a Bellová jej v něm uzavírá naprosto dokonale. Daří se jí to díky hlavní devíze jejího stylu – do krajností dovedenou subjektivitou. Žena své vzpomínky sype zdánlivě bez ladu a skladu, nelogicky, jak jí vytanou na mysli. Používá podivných přirovnání, metafor, vytváří fascinující propojování minulosti s přítomností a čtenář si celkový obraz musí vytvářet sám.
Již to by stačilo na vyčlenění se z předlouhé řady klasicky vyprávěných ženských románů. Ale Bellová jde ještě dále. Zavrhuje tradiční pohled na ženskou hrdinku. Ta je povětšinou stavěna do role oběti, s níž muži smýkají. Na její místo staví silnou osobnost, jíž je sice dovoleno trpět, ale také bojovat – cynismem, nadhledem, silnou vůlí, osobitostí. Výsledek je fascinující. Dravá kniha, která stejně jako hlavní hrdinka čtenáře pohltí a na konci jej vyplivne proměněného. Víc podobných knih bych poprosil.
Bianca Bellová: Mrtvý muž Nakladatelství: Host, 2011 Hodnocení: 80 %

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se