Básnický Pramen Bítova, který jiskří i chlácholí

Básnický Pramen Bítova, který jiskří i chlácholí

Mladá fronta DNES | 14.6.2011 | rubrika: Kultura | strana: 7 | autor: Klára Kubíčková

V první polovině padesátých let se z přátelství dvou začínajících básníků zrodila skupina nazvaná podle roku narození většiny zúčastněných – Šestatřicátníci. Ten známější z obou zakladatelů se jmenoval Václav Havel a později se stal prezidentem. Ten méně známý byl Jiří Paukert, později Kuběna a proslul kromě veršů tím, že se stal hradním pánem na Bítově. Právě Kuběnovi vychází v nakladatelství Host sbírka básní, výbor z let 1953–2010, nazvaný Pramen Bítova.
Je to po Kosatíkově románu faktu nazvaném Ústně více a po Kuběnových vzpomínkách Paměť básníka třetí záslužný počin Hostu zmapovat život a tvorbu tohoto navýsost moravského a podivně málo zdůrazňovaného autora. V šedesátých letech přitom dokonce existovala Společnost přátel Jiřího Kuběny, do které patřil kromě Václava Havla i Josef Topol nebo Věra Linhartová. A po sametové revoluci se ze samizdatových sešitů jeho dílo přerodilo díky nakladatelství Vetus Via v zatím sedmisvazkové sebrané spisy. Kuběna není jednoduchý k přijetí, vyděděncem byl už dávno v totalitě, protože se charakterizoval dvěma přídavnými jmény: katolický a homosexuální.
Sbírka Pramen Bítova je rozdělená do devíti oddílů a vychází patnáct let po prvním výboru Krev ve víno. V jednom svazku se tak potkávají básně jako Cestou k hradu nebo Procházeli jsme podjezdem druhé věže, které jsou o Bítově poloviny padesátých let a už z nich čiší láska kmístu a touha spojená s krajinou. A zároveň básně z osmdesátých let věnované přátelům z chaty číslo 83 pod hradem na Želetavce i jasný odkaz Březinův, Demlův a Zahradníčkův, tedy básníků, kteří jsou s tím krajem podobně spojení.
Malá noční hudba bítovské kašny nebo Skalní orel bítovský, všechno jsou to motivy spojené s řekou, přehradou, hradem nad ní, smístem a jeho geniem loci, s jeho historií a s lidmi, kteří ji utvářeli, ať už před čtyřmi stovkami let nebo v tuhle chvíli. Kdo má rád katolickou dekadenci, přijde si na své.
Výbor doplňuje pozoruhodný doslov Martina C. Putny o křížení cest a myšlenek a také tři reprodukce Kuběnových portrétů. Je to dvojí hold: jeden vzdává Kuběna krajině, která jiskří i chlácholí, druhý nakladatel básníkovi a jeho systematické touze překlenout život slovy. Kdo nechce nebo nemůže mít doma sedmisvazkové Kuběnovo Dílo, sevře ho jednodušeji v Prameni Bítova.

Recenze: kniha 80 %

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se