Balabán o smrti, realitě a neautentické existenci

Balabán o smrti, realitě a neautentické existenci

E15 | 11.8.2010 | rubrika: Kultura a showbusiness | strana: 22 | autor: Jan Bělíček


Knižní recenze Když v dubnu letošního roku zemřel spisovatel Jan Balabán, málokdo tušil, že rukopis jeho nové knihy Zeptej se táty je dokončen a připravuje se k vydání. Ačkoliv veřejnost jeho tvorbu často spojuje s ostravským krajem, Balabánův význam rozhodně nebyl a není pouze regionální. Zaslouženého uznání se mu ovšem dostalo až po publikování knihy drásavých existencialistických povídek Možná, že odcházíme. Držitel ocenění Magnesia Litera, sloupkař časopisu Respekt, dramatik i překladatel se ve své nepříjemně osobní a zřejmě i osudné knize Zeptej se táty tematicky zaměřuje na mezní bod lidské existence: smrt.
Příběh má silně autobiografické
pozadí. Sleduje způsob, jakým se pozůstalí vyrovnávají se smrtí „hlavy rodiny", primáře ostravské nemocnice Jana Nedomy. Přestože se takzvané příběhy ze života stávají u nás i ve světě precedentem úspěšných knižních titulů, Balabánova kniha nestaví jen na důrazu na hmatatelnost reality.
Pod jeho imaginací se prožívané mění v nadosobní. Skvostným metaforickým popisem běžného života doluje ze skutečnosti její esenci, čímž se dostává na tenkou hranici mezi prózou a poezií.
Přestože má román svého vypravěče, děj je sledován z pohledu jednotlivých postav, a to tak, že důsledně zachovává neprostupnost jejich perspektiv. Tím vzniká zřejmě jediná slabina tohoto románu, a tou je jeho nesoudržnost. I když román má jistý rámec, rozhodně nebude pochoutkou pro obdivovatele narativních zvratů či kompoziční bravury. Zeptej se táty totiž vyniká v naprosto odlišných oblastech. Především zaujme sociálně kritickým pohledem na současnou českou realitu. Obrací se zde proti lidské ignoranci vůči „uraženým a poníženým", kritizuje nemorálnost principů tržní ekonomiky a sleduje samotu lidí uvnitř přeplněné společnosti.
Skrze kontakt se smrtí se v jeho románu člověk otevírá lidskému společenství a vzájemné solidaritě. Smrt blízké osoby zde pak působí jako druh protnutí bariéry neautentické, odcizené existence.
Významnou dějovou linií je také minulost otce rodiny za komunistického režimu. Impozantní obraz otcovy osobnosti zpochybní jeho dávný přítel Petr Wolf a příslušníci rodiny se nemohou dobrat pravdy o věcech, k nimž již nikdy nebudou mít přístup.
S Balabánem odešel z českého literárního prostředí vysoce talentovaný autor, jenž se nebál říci, co jej trápí. Pro ty, kteří neměli doposud čest se s jeho tvorbou setkat, nabízí Zeptej se táty víc než vhodnou příležitost.

Jan Balabán: Zeptej se táty Vydavatel: Host, 2010 Hodnocení: 80 %

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se