Andělské počtení o Zuzaně Navarové

Andělské počtení o Zuzaně Navarové

Literární noviny | 17. 8.2009 | autor: Vojtěch Probst

Nakladatelství Host vydalo u příležitosti nedožitých padesátých narozenin Zuzany Navarové publikaci s názvem „Andělská počta", snažící se v rámci možností zachytit ucelený obraz této výjimečné umělkyně. První část shrnuje Navarové texty z alb nahraných s kapelou Koa, jde tedy o pozdější a vyzrálejší práce. Zhruba druhá polovina knihy představuje osobnost hudebnice z nejrůznějších stran.

Bylo řečeno již mnohokrát, že texty Zuzany Navarové obstojí i bez muziky. K tomu jen dodejme, že obstát samostatně je mnohonásobně těžší u textu-abstrakce, který s podporou hudby počítá daleko více než třeba humorně laděné epické příběhy. Navarové se to ve spoustě případů podařilo. Její soběstačné lyrické náměty a řemeslně zručné provedení jsou charakteristické právě pro pozdější alba, ze kterých ukázky pocházejí. A nutno také dodat, že málokterý lyrik užívá tak jako ona i slovních hříček a humoru.

Ve druhé části je velmi stručný životopis doplněn ideálním způsobem - dvěma rozhovory pro Mladou frontu pořízenými v posledním roce života, v nichž se autorka jednak ohlíží za prvními ztřeštěnými lety své hudební dráhy, komentuje vlastní tvorbu i spoluhráče z kapely, ale nevyhýbá se mluvit ani o svém soukromém životě ve smíšeném česko-kubánském manželství. Zvláštní sonda osobní povahy je osm vyznání kolegům, ke kterým muzikantka cítila obzvláštní blízkost (např. Václav Koubek, Dagmar Voňková, Karel Plíhal, ale třeba i Marek a Markéta Ebenovi). Jsou plné vzpomínek na vzájemná setkání, drobné události i dobové reálie normalizační éry a v rámci výboru zasazují Navarovou do kontextu zdejší hudební scény. Zrcadlem k těmto osmi textům jsou pak dopisy Viktora Preisse, Jana Rejžka a Terezy Boučkové - vzpomínková ohlédnutí očima druhých, v případě Preisse a Rejžka napsaná krátce poté, co se zpráva o smrti Navarové rozletěla do světa.

            Hudební publicisty reprezentuje Pavel Klusák a jeho příspěvek by klidně mohl být zařazen jako úvod celé publikace, spolehlivý kompas pro ty, kteří tvorbu a osobnost Zuzany Navarové znají jen okrajově. Podrobný rozbor z pera editorky Hany Svanovské totiž přichází hned v dalším oddíle a textovou část knihy uzavírá.

Více než dvacet fotografií ve zvláštní příloze pak zachycuje zpěvačku povětšinou za mikrofonem či ve studiu, ale na třech snímcích z rodinného archivu ji vidíme také jako vážně (až zarputile) se tvářící děvčátko.

            Je přirozené, že papír o muzikantovi nikdy nevypoví vše. Od toho je tu jeho hudba. Ale „Andělská počta" je andělské počtení a v mezích možností plní zdařile svou funkci. Člověka nad ní jistě nenapadá poprvé, že podobná kniha by tu měla zbýt po každém z nás. Jako ucelená zpráva o tom, kterak jsme se svým životem pozemským naložili.

 

Zuzana Navarová: Andělská počta

Host 2009

168 stran, doporučená cena:249 Kč

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se