Amerika africkýma očima

Amerika africkýma očima

Ladislav Nagy, Reflex, 4. 5. 2017

Román AMERIKÁNA, skvost imigrantské literatury 

Nigerijská autorka Chimamanda Ngozi AdichieAdichieová (39) je českému čtenáři známá díky románu Půl žlutého slunce. Nakladatelství Host se teď ujalo jejího posledního románu Amerikána z roku 2013 – a volba to byla vynikající. Příběh páru mladých Nigerijců, kteří se rozhodnou vyměnit domov, diktaturou sužovanou Nigérii, za nesnadný život ve svobodném světě. Jejich osudy se rozprostřou v trojúhelníku, jenž nápadně kopíruje vzorec někdejšího vzkvétajícího obchodu s otroky a jehož vrcholy tvoří Afrika, Anglie a Amerika. Úspěšnější z páru, dívka Ifemelu, je přijata na americkou univerzitu a navzdory několika neúspěchům se jí podaří etablovat jako úspěšná bloggerka. Introvertní Obinze americké vízum nezíská, a tak se protlouká jako nelegální přistěhovalec v Londýně. 
Po více než deseti letech strávených mimo domov však Ifemelu pocítí touhu se vrátit, zatímco Obinze už v čerstvě demokratické Nigérii žije. 
Adichieová má nesporný vypravěčský talent a cit pro sociální detail i zkratku. Intimní příběh dvou mladých lidí dokáže rozehrát ve vskutku monumentálním měřítku literárním i obsahovém. Zachycuje sociální pnutí a rozdíly způsobem, jaký si nezadá s velkými autory 19. století, a skvěle skloubila prvky sociálního románu s Bildungsromanem – hlavní hrdiny nahlížíme v dynamice jejich dospívání a zrání. Amerikána, jež se dotýká aspektu globalizace a kulturních odlišností, je skutečně románem globálním – dalším přesvědčivým důkazem o síle románu jako žánru, který ruší někdejší formální vymezení a ve své rozpínavosti dokáže postihnout rozmanitost současného světa.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se