Alzheimer číhá na všechny

Alzheimer číhá na všechny

ZATRŽENO

Švédský spisovatel Henning Mankell stvořil v roce 1991 postavu komisaře Wallandera, který v galerii světových detektivů patří k těm nejnešťastnějším a nejsložitějším. Kromě toho, že stále propadá trudnomyslnosti, potácí se v depresích, s nikým dlouho nevydrží a rád se hádá, je též nadán úporností a odolností. Takže všechny případy nakonec rozplete. Tím ovšem není řečeno, že zločinci budou potrestáni. Mankellovy detektivky se svým způsobem podobají těm, které psal Georges Simenon, Jsou inteligentně a přemýšlivě napsané, jdou do hloubky a všímají si společenského podhoubí zločinu. Mankell píše o době plné krutosti a bezdůvodné agrese. Sám říká, že série jeho kniho Wallanderovi vznikla z touhy psát o rostoucím rasismu ve Švédsku v 80. letech. A že prý realita vždy literaturu předčí.
Román Neklidný muž, který teď vydal Host, líčí poslední Wallanderův případ. Mankell se prostě rozhodl, že se svého hrdiny zbaví, ostatně jak přiznal, nijak zvlášť ho rád nemá. A tak ho odlifroval na venkovskou samotu amezi řešením případu se zmizením námořního kapitána, který má špionážní zápletku a volně souvisí se studenou válkou, ho nechá propadat do dalších depresí a melancholických stavů.
I když Wallander má naději v podobě čerstvě narozené vnučky, nepřestává přemýšlet nad nepoučitelností světa, nad jeho brutalitou, zlobou a hloupostí. Bojuje s nemocí a s blížícím se stářím.
Mankell příběh i osud svého hrdiny dovede do bezvýchodnosti a všeprostupující mizérii vystupňuje: manželka se léčí z alkoholické závislosti, bývalá milenka umírá na rakovinu, ale zabije se cestou od něj v autě, on sám má stále častější výpadky paměti a to, jak se mu zakaluje mysl, popisuje autor opravdu plasticky. Chudák Wallander sice všechno zase vyřeší, ale katarze se nekoná, protože záležitost je nemile spojená s jeho rodinou. Prostě po přečtení téhle knížky se člověk cítí jak onen pověstný čtenář Dostojevského a má na autora vztek, říká si, že aspoň toho Alzheimera mohl svého hrdinu ušetřit.
Ale fakt je, že Alzheimer nás rozhodně šetřit nebude a že všechno je marnost nad marnost. A Švédi už to vědí...

Foto:

O autorovi: JANA MACHALICKÁ, redaktorka LN

 

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se