21. století přečetlo za vás

21. století přečetlo za vás

19. 10. 2018

I když od uspořádání olympijských her v nacistickém Berlíně uplynulo již přes osmdesát let, je stále potřebné připomínat si, jak se může sport, který by měl být apolitický, stát zástěrkou pro nedemokratické režimy, které podobně velké akce a sportovní klání považují za výkladní skříň, jež ukáže světu jejich přívětivou tvář, díky které se nikdo nebude ptát třeba na porušování lidských práv, potírání opozice, imperiální choutky apod. I dnes jsme bohužel stále svědky podobných událostí. Stačí připomenout již uskutečněné mistrovství světa ve fotbale, které pořádalo Rusko, olympiádu v Číně či připravované zimní olympijské hry opět v Číně, mistrovství světa v kopané v Kataru a řadu dalších, menších akcí...
Historik a publicista Oliver Hilmes dobu, o které píše, nezažil, narodil se v roce 1971. Přesto je jeho popis podrobný, jako kdyby se akce účastnil.
Ve své knize představuje pouhých 16 dní, během nichž v Berlíně roku 1936 probíhala letní olympiáda. To, že nakrátko zmizely z ulic cedule zakazující Židům nejrůznější činnosti, či se znovu začala ozývat "negerská" hudba, tedy jazz, však neudělalo z nacistického Německa ráj na zemi. Pořád fungovaly koncentrační tábory a likvidovala se opozice... V knize se mísí příběhy slavných sportovců, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani americký sprinter Jesse Owens, s příběhy diplomatů a nacistických pohlavárů.
Kniha je vlastně jakousi koláží, ve které se prolíná historický dokument s beletrií, sport s politikou. Některé příběhy jsou ve své podstatě drobnou anekdotou, vtipným příběhem, z jiných poněkud mrazí. To vše je navíc doprovázeno perličkami udávajícími, jaké bylo v konkrétní den v Berlíně počasí, či kolik pomerančů sportovci zkonzumovali.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se