MENU

Obrazy z cest do země Sovětů

(české cestopisy do sovětského Ruska a Sovětského svazu 1917–1968)

Poštovné zdarma od 999 Kč
246 Kč
Doporučená cena 289 Kč
Koupit
  • Rok vydání 2017
  • Počet stran 256
  • ISBN 978-80-7577-225-1
  • Rozměr 160×230 mm

Kniha Obrazy z cest do země Sovětů představuje v šesti kapitolách české cestopisy do sovětského Ruska a posléze Sovětského svazu z let 1917–1968. Na základě analýzy sedmdesáti dvou knižně vydaných textů, zahrnujících jak cestovní relace a popisy, tak díla reportážního charakteru či stylizované literární výpovědi, odhaluje dobové představy české společnosti o sovětském Rusku a jejich proměny v závislosti na politickém a kulturním vývoji ve 20. století. Cestopisy představují výraznou skupinu textů, jež na kulturně-politické změny vždy citlivě reagovaly a reflektovaly je. Zároveň se podílely na vytváření ideologického obrazu Ruska, ať už prosovětského (fellow travellers / poputčiky), nebo méně často antisovětského (anti-fellow travellers). 

Kniha věnuje pozornost nejen otázkám vymezení cestopisu jako žánru, problematice ideologického cestopisu či tematizaci ruského jazyka i sovětského newspeaku, ale především prezentaci klíčových témat a jejich proměnám mezi světovými válkami, v období od roku 1945 do druhé poloviny padesátých let a následně v letech šedesátých. 

Celý popis
  • Jaroslav David

    (nar. 1975) působí od roku 1999 na katedře českého jazyka Filozofické fakulty Ostravské univerzity; od roku 2013 je vedoucím pracoviště. V roce 2004 obhájil na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci dizertační práci na téma Toponyma na katastru města Havlíčkův Brod. V roce 2013 se habilitoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně s prací nazvanou Vývojové tendence moderní české oikonymie. Jeho specializací je onomastika, zejména diachronní toponomastika, socioonomastika a literární onomastika, a rovněž historická lexikologie a slovotvorba. Na tato témata publikoval jako autor či spoluautor řadu studií a monografií, např. Neviditelní svědkové minulosti. Místní a pomístní jména na Vysočině (2006, společně s Pavlem Rousem); Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice. Kapitoly z moderní české toponymie (2011); Slovo a text v historickém kontextu. Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka (2013, hlavní autor); Názvy míst. Paměť, identita, kulturní dědictví (2014, společně s Přemyslem Máchou); Toponyma. Kulturní dědictví a paměť míst (2016, editor a spoluautor). 

    Více

     Jana Davidová Glogarová

    (nar. 1985) působí od roku 2014 v Centru pro hospodářské a sociální dějiny Filozofické fakulty Ostravské univerzity a od roku 2017 rovněž na katedře českého jazyka tamtéž. V roce 2013 obhájila na Filozofické fakultě Ostravské univerzity dizertační práci na téma Osobnost Ladislava Jehličky v kontextu české literatury 20. století. Zabývá se problematikou katolické literatury a publicistiky, zejména ve vztahu k ideologiím 20. století, a problematikou literární a jazykové reflexe prostoru a jeho paměti. Publikovala několik odborných studií ve sbornících a časopisech či kapitol v kolektivních monografiích, je jednou ze spoluautorek monografie Slovo a text v historickém kontextu. Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka (2013). 

    Více
  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném newsletteru ve své emailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se