Navštěvovat želvu

Poštovné zdarma
84 Kč
Běžná cena: 99 Kč
 • Rok vydání 2007
 • Počet stran 64
 • ISBN 978-80-7294-219-0
 • Díl 84

Doba je těhotná kamením, ještě se to však neví. Jen pár škaredých zjevů, jimž se nadává do básníků, krákorá cosi o temnotě, která nastane, až se narodí smrt. Naštěstí jim není rozumět. V ulicích bují karneval, žezla se chopil nový lidský druh, homo ludens - napříště už za sebou děti této země nikdy nepřestanou tahat řehtacího kačera. Zrušený Bůh slyší, ale nerozumí. Lidstvo konečně našlo svou vlastní univerzální řeč: slova bez obsahu... Tak nějak lze shrnout apokalyptickou vizi, od níž se Jiří Rulf odráží ke své kruté, absolutní, do intimních hloubek těla, zakoušeného jako jedna otevřená rána, prožité při se současností. Ale pozor: ani loňská autorova novela Jmenuji se Offenbach, ani tato jeho nová, šestá řadová lyrická sbírka (a desátá básnická kniha vůbec) se apokalyptickým východiskem nevyčerpává. S básníkem lajícím dnešku to v novele nakonec dopadne o hodně jinak, než bychom čekali na počátku - a než si bohužel někteří čtenáři stihnou všimnout až do konce. Zde v lyrické knize pak Rulf proti zlu a temnotám staví soucit, lásku, vznešenost i třeba věrnost pravému tempu existence, jehož komickým symbolem se tu stává pomalu lezoucí želva. Naději, byť pozapomenutou, konečně skýtá i něco tak nepravděpodobného, jako je poezie: papír stržený vzdušným proudem až do nebes.
Pavel Janáček 

Celý popis
 • Jiří Rulf

  Jiří Rulf se narodil v roce 1947. Po studiu oboru čeština - dějepis na Filozofické fakultě UK se živil jako agenturní novinář. Později pracoval v Zemědělských novinách, Lidových novinách, nakladatelství Mladá fronta a v časopisu Reflex. Vlastním nákladem vydal básnické sbírky Polední příběh (1982) a Dopis Vencovi (1985). Oficiálně publikoval sbírky Prospekt na rozhlednu (1988), Dech vítězů (1992), Rádio Netopýr (1992), Nebezpečné dny (1996), Maloměstské elegie (1999) a Přebytečný rok (2003). Vydal též obsáhlý výbor ze své básnické tvorby Srdce metronomu (2005). 

  Je autorem souboru rozhovorů Jací jsme (1997), literárněhistorických esejů Literáti (2002), románu Let chroustů (2003) a novely Jmenuji se Offenbach aneb Sněžení (2006). 

  Pro Státní operu Praha překládal libreta oper Ambroise Thomase Mignon a Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky. Jeho verše a eseje byly přeloženy do angličtiny, holandštiny, vlámštiny, norštiny, švédštiny a makedonštiny. V roce 1999 obdržel nakladatelskou cenu Mladé fronty. Zemřel v dubnu 2007. 

  Více
 • Neplatíte poštovné ani balné
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se