Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Nahé situace

Poštovné zdarma od 999 Kč
195 Kč
Doporučená cena 229 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2016
 • Počet stran 144
 • ISBN 978-80-7491-731-8
 • Rozměr 160×230 mm

Lenka Klodová zná svůj obor jako málokdo jiný a zkoumá jej křížem krážem prostřednictvím medií, jako jsou performance, socha, fotografie, instalace, umění v prostoru i pedagogika. Gender a sexualita jsou materiálem našeho fyzického bytí, jenž je v každodenním životě často opomíjen a přitom je mnohdy medializován způsobem, který však vyjadřuje velmi málo z toho, jak jej vnímáme či jak je přítomen v performancích příznačných pro dílo Lenky Klodové. Její díla jsou osobní, ale nezanechávají v nás pocit autobiografie či konfese, nýbrž nabízejí prostor pro vlastní introspekci. Z Lenky se stává LENKA, symbolizující to, co jsme, přičemž jsme ponecháni sami sobě, se svými těly a s prostorem, který si vybíráme k obývání a ke sdílení. 

Role, kterou si Lenka pro sebe vytvořila a vymodelovala, s sebou nenese nic militantního, což je možná to nejúžasnější na jejím postavení ve stále ještě velmi genderově rozděleném světě českého umění. Klodová vnáší sexualitu do akademického a kulturního prostředí nenásilným způsobem. Její performance jsou sice přímočaré, ale zanechávají nás v zamyšlení nad jednoduchostí akce a jejím následným účinkem na nás. Když hovoří o své práci, je to lehce koketní hlas zranitelného pohlaví s důvěrou a vědomím své dominantní role. Její postoj normálnosti je odzbrojující, zpodobňuje hlasitost v co nejjemnější formě. V jejich dílech není nic přezíravého či arogantního, říkají „ber, nebo nech být“, jsou příliš nahá na to, aby byla předmětem vysoce abstraktních teoretických rozborů či kritik, a příliš chytrá na to, aby se nad nimi mávlo rukou jako nad pouhým exhibicionismem. V jejich hravých etudách jsou naše společenské konvence terčem výsměchu, do českého mediálního světa proniká tak, že se vynořuje nedotčená a tiskne bulvár k zemi v láskyplném objetí, kterým uznává jeho existenci a zároveň přivírá oči nad naší fascinací tímto žánrem. 

Nejsilnější stránkou Klodové je pravě její diskurs ve spojení s rafinovaným způsobem výzkumu a bádání. 

Nakažlivá radost, která prýští z její práce s tělem, je založena na dokonalé znalosti sociální, politické a historické problematiky, jež nám zprostředkovává ve svém posledním počinu nazvaném Nahé situace. 

Jennifer de Helia 

Celý popis
 • Lenka Klodová

  (nar. 1969) se na umělecké scéně pohybuje již od devadesátých let, kdy vystudovala ateliér sochařství Kurta Gebauera na VŠUP v Praze. Pro její díla je typická práce s vlastním tělem, s ženskou identitou, s otázkami kolem lidské sexuality. Od roku 2010 vede v Brně Ateliér tělového designu, kde se pokouší praktickou uměleckou výuku rozšiřovat i na teoretické pole, např. v podobě Kurzu pornostudií. Je také zakladatelkou uměleckých a tvůrčích skupin Matky a Otcové a Strašné dítě. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se