MENU

Modré stíny

Poštovné zdarma od 999 Kč
254 Kč
Doporučená cena 299 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2013
 • Počet stran 439
 • Dostupné ve formátech PDF, ePub, PDF pro čtečky, MobiPocket
 • ISBN 978-80-7294-888-8

Literární předloha televizní série Detektivové od Nejsvětější trojice

Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta? 

Těšit se můžeme na druhý díl ze série detektivních románů, jejichž protagonisty jsou policejní komisařka (a fanynka Boba Dylana) Marie Výrová, přezdívaná Velká Sova, a její mladší kolegové Pavel Edelweiss a Kristýna Horová. Nitky vyšetřování případu, který se zprvu jeví jako běžná lokální zpronevěra, zavlečou postupně své kladné i záporné hrdiny do bažiny bezskrupulózního prospěchářství, klientelismu a korupce stoupající do nejvyšších pater politiky. Stíny ukryté v lidských myslích a tajené příběhy z minulosti nakonec málem rozloží i vyšetřovací tým. Jak se s tím popere poněkud netuctová, ale sympatická a krevnatá postava komisařky Výrové? 

Sýkorovy detektivní romány fungují na více rovinách; plně respektují nejzákladnější pravidlo hry — jsou napínavé, své čtenáře baví a co nejdéle udržují v nejistotě, kdo je pachatelem vraždy. Autorova schopnost kombinovat napětí, milostné spletence a vtipné pasáže dělá z Modrých stínů prózu, jež obstojí i u těch, kteří žánr detektivky obvykle nevyhledávají. 

V Michalu Sýkorovi se na české scéně objevuje bravurní vypravěč a zároveň poučený autor, který navazuje mimo jiné na náročnější tradice britské detektivky. Prvním svazkem z volné řady jeho detektivních příběhů byla kniha Případ pro exorcistu

Celý popis

Čtenář dostane to, co od dobrého detektivního románu očekává: napětí, spád, přímočarý děj. Sýkorův román je tak dnes na českém knižním trhu ve svém žánru, počítáme-li pouze české autory, prakticky osamocen. Případ pro exorcistu by mohl z dnešních autorů připomínat svou mysteriózní rovinou a zápletkou například některé romány Miloše Urbana. Sýkora se ale vyhýbá postmoderním hrám a ve své knize pečlivě dodržuje pravidla žánru: dokonalá znalost prostředí i jazyka, jednota místa, děje i času a neustálé napětí až do konce.
– Slovník spisovatelů UP o románu
Případ pro exorcistu 

Případ pro exorcistu je detektivka určená pro bystrého českého čtenáře. [...] Její podstata tkví v poutavém vyprávění vedeném kultivovaným jazykem, dokonale vyfabulovaném příběhu, správném dávkování a udržování napětí, vnitřní logice děje a humoru, který vychází z běžných situací.
– Jiří Lojín o knize Případ pro exorcistu, VaseLiteratura.cz 

Příběh je rozehrán brilantně a klasicky.
– Vladimír Stanzel o knize
Případ pro exorcistu, Host 

 • Čtenář dostane to, co od dobrého detektivního románu očekává: napětí, spád, přímočarý děj. Sýkorův román je tak dnes na českém knižním trhu ve svém žánru, počítáme-li pouze české autory, prakticky osamocen. Případ pro exorcistu by mohl z dnešních autorů připomínat svou mysteriózní rovinou a zápletkou například některé romány Miloše Urbana. Sýkora se ale vyhýbá postmoderním hrám a ve své knize pečlivě dodržuje pravidla žánru: dokonalá znalost prostředí i jazyka, jednota místa, děje i času a neustálé napětí až do konce.
  – Slovník spisovatelů UP o románu
  Případ pro exorcistu 

  Případ pro exorcistu je detektivka určená pro bystrého českého čtenáře. [...] Její podstata tkví v poutavém vyprávění vedeném kultivovaným jazykem, dokonale vyfabulovaném příběhu, správném dávkování a udržování napětí, vnitřní logice děje a humoru, který vychází z běžných situací.
  – Jiří Lojín o knize Případ pro exorcistu, VaseLiteratura.cz 

  Příběh je rozehrán brilantně a klasicky.
  – Vladimír Stanzel o knize
  Případ pro exorcistu, Host 

 • Sýkora Michal Foto: © Milena Valušková

  Michal Sýkora

  (nar. 1971) debutoval v roce 2012 románem Případ pro exorcistu, jenž zahájil úspěšnou sérii s komisařkou Marií Výrovou a který nyní v revidované verzi znovu vydává nakladatelství Host. Na něj navázaly další knihy — Modré stíny (2013), Ještě není konec (2016), Pět mrtvých psů (2018) a Nejhorší obavy (2020). Sýkorovy romány se staly předlohou k cyklu televizních minisérií Detektivové od Nejsvětější Trojice (2015—2019), které vzbudily velký divácký i kritický ohlas a prodaly se i do zahraničí. Kromě románů napsal Michal Sýkora spolu s Petrem Jarchovským pro Českou televizi scénáře k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí (uvedení se připravuje). Dále je autorem několika literárněvědných publikací, mimo jiné monografi í o Vladimiru Nabokovovi (2002, 2004) a Philipu Rothovi (2019). 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se