MENU

Korespondence I. a II.

Poštovné zdarma od 999 Kč
424 Kč
Doporučená cena 499 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2004
 • Počet stran 1848
 • ISBN 80-7294-105-4
 • Editor Petr Holman

Už dlouho je známo, že k celoživotnímu básnickému a esejistickému dílu předního představitele evropského literárního symbolismu Otokara Březiny patří i jeho korespondence, která v tomto případě tvoří integrální součást díla. 

Naše edice přináší nejkompletnější vydání Březinových dopisů (k dispozici je celkem 1954 dopisů, více než čtvrtina nebyla dosud publikována) a je rozvržena do dvou svazků (I, 1884-1908; II, 1909-1929). 

Březina adresoval své listy více než dvěma stovkám adresátů, mezi nimiž jsou největší kulturní osobnosti své doby. Některé tyto soubory a často i jednotlivé dopisy podstatně pozměňují Březinův básnický i lidský obraz, v povědomí běžných čtenářů i některých literárních historiků doposud poněkud jednostranně založený na korespondenci s Annou Pammrovou. V mnoha dopisech nacházíme obsáhlé komentáře a vysvětlující poznámky k vlastnímu dílu i k psychologii soukromého života, je zde obsaženo oslepující množství dosud jen málo známého či zcela neznámého faktografického materiálu. Jistě neméně důležitá jsou svědectví o básníkově setkávání s významnými autory, díly a překlady minulé i soudobé literatury, filozofie a náboženství, nebo záznamy reakcí na nejnovější zprávy o současném evropském literárním a obecně kulturním dění čerpané z našich i zahraničních novin a časopisů. 

Publikace není určena jen badatelům, síla a podmanivost Březinova slova jistě uchvátí mnohé milovníky jeho díla i literatury a poezie vůbec. 

Celý popis
 • Otokar Březina

  (1868 Počátky – 1929 Jaroměřice nad Rokytnou), básník, esejista a myslitel. Patří k často opakovaným domněnkám, že se Březina uzavíral do svého světa, odtrženého od reality a veřejného dění. K tomuto mylnému názoru snad svádí básníkova biografie chudá na vnější události: přes třicet let se věnoval učitelskému povolání, žil spíše v ústraní a svá působiště, v Nové Říši a poté v Jaroměřicích nad Rokytnou, opouštěl jen sporadicky. Avšak jeho celoživotní autodidaktické vzdělávání a široký rozhled v oborech věd humanitních i přírodních, esejistická činnost i četná korespondence s předními osobnostmi kulturního života podávají svědectví o aktivním zapojení do aktuálního společenského a uměleckého dění. Po válce obdržel čestný doktorát filozofie Univerzity Karlovy a byl osmkrát navržen na Nobelovu cenu; profesuru na brněnské univerzitě odmítl a raději až do důchodu čerpal studijní a tvůrčí dovolenou. Když mu byla při výročí vzniku Československa udělena Velká státní cena za literaturu, věnoval celou finanční odměnu spolku Svatobor. Závažnost Březinova díla potvrzuje stálý zájem čtenářů, po generace okouzlených magií jeho veršů, bezpečně rozpoznatelných mezi mnoha jinými. 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se