MENU

Jací jsme

Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let

Poštovné zdarma od 999 Kč
212 Kč
Doporučená cena 249 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 2007
  • Počet stran 656
  • ISBN 978-80-7294-254-1

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně „pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá „nejlepších pětačtyřicet" - snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí. 

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům. Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví. 

Celý popis
  • Čulík Jan

    Jan Čulík

    (narozen v Praze 2. listopadu 1952) vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy univerzity, obor angličtina-čeština. Působí jako Senior Lecturer in Czech Studies na University of Glasgow ve Skotsku. V minulosti pracoval pro televizi a rozhlas: v osmdesátých letech spoluzaložil v Británii filmovou produkční společnost Persistent Vision Animation, která natáčela především umělecky zaměřené animované filmy pro britský kulturní komerční okruh Channel Four a k nim přidružené dokumenty. Od druhé poloviny osmdesátých let přispíval do českého vysílání BBC, v letech 1989-1995 byl britským korespondentem rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Je autorem první souborné publikace o české exilové literatuře (Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích 1971-1989, Praha, Trizonia 1991). Ve spolupráci s literárními vědci z Ústavu pro českou literaturu ČAV připravil pětadvacet podrobných literárních hesel o českých autorech dvacátého století pro mezinárodní literární encyklopedii A Dictionary of Literary Biography: Twentieth-Century East European Writers, svazek 215 a 232, Gale Group, London a Boston 1999 a 2000 (zanedlouho vyjde i svazek s hesly o českých autorech z doby po roce 1989). Podílel se na překladu dějin současné české literatury od profesora FF UK Jiřího Holého (Writers under Siege, Sussex Academic Press 2007). Od roku 1996 vydává internetový kulturně-politický deník Britské listy (www.blisty.cz); byl editorem a spoluautorem čtyř knižních výborů z tohoto periodika (Jak Češi myslí, Milenium Publishing, Chomutov 1999; Jak Češi jednají, Milenium Publishing, Chomutov 2000; V hlavních zprávách: Televize, ISV, Praha 2001; Jak Češi bojují, Libri, Praha 2003). 

    Více
  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném newsletteru ve své emailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se