Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Dívej se do tmy, je tak barevná

Poštovné zdarma od 999 Kč
67 Kč
Doporučená cena 79 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
  • Rok vydání 1996
  • Počet stran 156
  • ISBN 80-902127-4-3
  • Editor Jan Nejedlý
  • Svazek 10

Motto: 

Nejdříve si ulomím rohy přestanu bučet 

a možná že vám i něco hezkého zazpívám… 

- Karel Šebek 

Karel Šebek (synovec spisovatele Jaroslava Havlíčka, bratranec Zbyňka Havlíčka) se narodil 3. 4. 1941 rodině Štětkových. U Štětků nebývala ideální domácnost („Fotr tak nadával matce do kurev, že jsem si vzal v půl třetí ráno žiletku a podříz jsem si krk,“ zpovídal se později), raději prožíval dětství v Jilemnici u babičky. Již v pubertě píše své první literární pokusy. Po jeho maturitě na jedenáctiletce dává otec Štětka kvůli posměchu přejmenovat celou rodinu na Šebkovy. 

Karel, nyní již Šebek, absolvuje sanitářský kurs a nastupuje na místo v psychiatrické léčebně v Dobřanech u Plzně, kde jako klinický psycholog pracuje jeho bratranec Havlíček. Fantazie duševně nemocných inspiruje oba básníky – Zbyněk zjistí, že poezie má blízko ke schizofrenii, Karel vyzkouší i opačnou cestu. Propadá kouzlu farmakologie, zkouší na sobě účinky nejrůznějších léků a drog, pokouší se o sebevraždu, ve stejném stavu je internován jako pacient. V ošetřovateli je latentně přítomen pacient, v léčbě zkáza. 

Po propuštění ze zaměstnání vystřídá Karel Šebek řadu zaměstnání – v lese, na stavbě mládeže, na poště, knihkupectví, kotelně, automobilce apod. Prostřednictvím Zbyňka Havlíčka se seznamuje se Surrealistickou skupinou. V polovině 60. let přesídluje opět do ústavu pro choromyslné a opět za Zbyňkem a v rámci terapie experimentují s LSD. 

Po smrti bratrance (1969) přerůstá Karlův život v úzkostnou toxickou psychózu. Znamená to pro něj sérii pobytů v blázinci, neúspěšných pokusů o sebevraždu a horečnatého psaní a rozesílání textů. Naposledy viděn byl v polovině devadesátých let, kdy záhadně zmizel z psychiatrické léčebny. 

Celý popis

Myslím, že v doslovu nebylo třeba zdůrazňovat Šebkovu návaznost na skupinu 42, protože vazba na každodenní svět je českému poválečnému surrealismu, který se vzdal utopie, vlastní jako ryba v zobáku říčního orla. Šebek je důvěrně obeznámen s ulicemi měst, ve kterých klopýtá se svými taškami nabitými stovkami listů jeho básní a léků, časopisů na koláže a vyklepaných cigaret: zná dobře haly vlakových a autobusových nádraží i ledové haly léčeben i zakouřené haly bufetů a lokálů. V podivných sklech jeho podivných brýlí se mu realita hal i měst přetváří v nadrealitu. Může si tu ověřit svoji zkušenost z lysergovky, že „úzkost je rozkoš“. Z těch ulic i hal léčeben a nádraží pramení jeho černý a bílý humor, jazyková komika, o které kdysi psychoanalytik Brouk napsal, že „vyvěrá z lidských běd a strastí“. 

- Pavel Řezníček 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se