Upozorňujeme, že osobní odběr objednávek a nákup knih v redakci je možný pouze v pondělí 20.5. Ve dnech od 21. do 24.5. jsme na Světě knihy v Praze. Pro e-shopové objednávky zasílané Českou poštou a GLS se nic nemění. Děkujeme za pochopení.
MENU

Dějiny francouzsko-kanadské a quebecké literatury

Poštovné zdarma od 999 Kč
169 Kč
Doporučená cena 199 Kč
Tato kniha momentálně není k zakoupení.
 • Rok vydání 2005
 • Počet stran 534
 • ISBN 80-7294-140-2

O mimoevropských frankofonních literaturách dlouho převládala v českém kulturním prostředí evropocentrická představa, že jsou to více či méně zajímavé odnože metropolitní francouzské kultury. Je přitom zřejmé, že svébytnost francouzsko-kanadské kultury tkví v její americkosti, ovšem americkosti neanglické a nehispánské - tedy v americkosti frankofonní. 

Menšinoví Franko-Kanaďané si v severoamerickém prostoru vyvzdorovali vlastní kulturní prostor a jejich jinakost patří k základům kanadské identity. Se severoamerickým prostorem jsou spojeni od 17. století. Jsou objeviteli prérií, jimiž prošli až ke Skalistým horám, jako první se vydali po Mississippi až k ústí v Louisianě. Po anglickém záboru vznikala jejich kultura v plodném stýkání a potýkání s anglickou a americkou kulturou, proti níž postavili svou francouzskost. Jejich velikost roste s velikostí Kanady a Spojených států. Od přelomu 19. a 20. století se vyrovnávají s moderními trendy a avantgardou, po druhé světové válce a zejména od 60. let se francouzsko-kanadská a quebecká literatura již řadí k tomu nejlepšímu a nejsvéráznějšímu, co bylo ve francouzštině napsáno. Montreal - město Světové výstavy a olympijských her - se nově pofrancouzšťuje, přitahuje svými divadly, odvahou nakladatelů, originalitou autorů. Stává se frankofonní metropolí. 

Právě v 60. letech publikuje zasvěcené statě Eva Janovcová, vycházejí překlady francouzsko-kanadských autorů. Otevřenost českého prostředí k francouzsko-kanadské kultuře se přesto v následujících letech vytrácí. Náznaky zájmu nedospěly k zevrubnému výkladu. O ten se pokoušejí tyto Dějiny francouzsko-kanadské a quebecké literatury - od počátků v 16. století po současnost. Poučený český čtenář se tu možná setká s jinou podobou českého národního obrození, překvapí ho síla a tvůrčí schopnosti liberální, ale i katolické tradice a katolické moderny, pozastaví se nad jinou podobou avantgard a posuny ve skladbě hodnot, objeví člověčenství Franko-Američanů. Kulturní potenciál Quebeku a frankofonní Kanady zmohutněl v posledním půlstoletí. Možná by byla chyba nic nevědět o sedmimilionovém národě a literatuře se třemi desítkami kulturních revuí a čtyřmi tisíci každoročně uveřejněných titulů. 

Celý popis
 • Petr Kyloušek

  profesor Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde přednáší o francouzské a francouzsko-kanadské literatuře. Habilitační práci Literární hnutí husarů ve Francii po roce 1945 (1998, knižně 2002) věnoval antikonformistické kulturní pravici. V monografii Le Roman mythologique de Michel Tournier (2004) se zabýval naratologií a mytologickým románem. Sestavil výbor statí z francouzských strukturalistů, který nakladatelství Host vydalo pod názvem Znak, struktura, vyprávění (2002), podílel se na překladu antologie současného quebeckého románu Hledání Ameriky (Host 2003). Je autorem Dějin francouzsko-kanadské a quebecké literatury (Host 2005). Při překládání mu největší potěšení připravil Boris Vian a jeho Motolice a Plankton (1995, 2004). 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se