MENU

Brno účtující

Průvodce městem 1945–1946

Poštovné zdarma od 999 Kč
220 Kč
Doporučená cena 259 Kč
Koupit
 • Rok vydání 2017
 • Počet stran 160
 • ISBN 978-80-7491-823-0
 • Rozměr 122×210 mm

Třetí historický průvodce po Brně navazující na Brno nacistické a Brno stalinistické. 

Autoři tentokrát chtějí připomenout místa spojená s léty 1945—1946, tedy s dobou, která se nesla v duchu účtování s kolaboranty, nacisty a Němci vůbec. Přestože průvodce zahrnuje pouze dva roky, jde o období, které je pro historii Brna zcela zásadní. Účtování zde proběhlo velmi tvrdě. Kromě proslulého divokého odsunu se nenávist vůči Němcům odrážela mimo jiné v drsném zacházení v několika internačních táborech, kde brněnští Němci čekali na odchod z republiky. Nuceným vysídlením německého obyvatelstva se spolu s likvidací židovské komunity během války jednou provždy změnila tvář původně mnohonárodnostního města, což ovlivňuje podobu Brna do současnosti. Publikace je doplněna dobovými fotografiemi a ilustracemi. 

Celý popis

Kniha nic podstatného nezamlčuje, spíše objevuje dřív opomíjené oblasti. Implicitně vysvětluje nejen příčiny popisované situace, ale často i to, co z ní vyplývalo v budoucnu. Bylo by žádoucí, aby se tato publikace stala prvním svazkem historické série o Brně v různých obdobích moderních dějin.
Ivo Pospíšil, Týdeník Rozhlas, o knize Brno nacistické 

Ve jménu zemřelých sice probíhalo zúčtování s německou menšinou, k němuž sloužila ponižující nacistická rasová persekuce jako dokonalý návod, nicméně do upřímné snahy odčinit utrpení Židů mělo toto počínání daleko.
– ukázka z knihy 

 • Kniha nic podstatného nezamlčuje, spíše objevuje dřív opomíjené oblasti. Implicitně vysvětluje nejen příčiny popisované situace, ale často i to, co z ní vyplývalo v budoucnu. Bylo by žádoucí, aby se tato publikace stala prvním svazkem historické série o Brně v různých obdobích moderních dějin.
  Ivo Pospíšil, Týdeník Rozhlas, o knize Brno nacistické 

  Ve jménu zemřelých sice probíhalo zúčtování s německou menšinou, k němuž sloužila ponižující nacistická rasová persekuce jako dokonalý návod, nicméně do upřímné snahy odčinit utrpení Židů mělo toto počínání daleko.
  – ukázka z knihy 

 • Brummer Alexandr Foto: © Katarína Brummerová

  Alexandr Brummer

  narozen 1982, absolvent FF MU (historie-ruský jazyk a literatura). V roce 2012 ukončil doktorské studium historie, pracuje jako redaktor a učitel ruštiny. 

  Více
  Konečný Michal Foto: © Katarína Brummerová

  Michal Konečný

  (nar. 1982) je historik a historik umění, autor mnoha odborných i publicistických textů. Učí na Vysokém učení technickém v Brně. Pro Národní památkový ústav, kde pracuje, napsal řadu monografií o hradech, zámcích, jejich uměleckých dílech a šlechtických majitelích. Společně s Alexandrem Brummerem vydal několik průvodců dějinami Brna ve dvacátém století a Brnu věnoval také dvě knihy pro děti a povídku „Jeden den Eduarda Pospíšila“ v knize Krvavý Bronx (2020). 

  Více
 • Poštovné zdarma u objednávek nad 999 Kč
 • Ušetříte 15 %
 • Knihy vydáváme přes 25 let

Hlídací pes

Budeme Vás informovat o vydání knihy odesláním e-mailu na Vaší adresu.

O vydání knihy Vás již e-mailem nebudeme informovat.

Omlouváme se, ale tato kniha je v tuto chvíli nedostupná. Její dostupnost však můžete znovu hlídat.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se