Berimbao

Poštovné zdarma od 600 Kč
135 Kč
Běžná cena: 159 Kč
  • Rok vydání 2002
  • Počet stran 148
  • ISBN 80-7294-045-7

Příběhy ironicky laděných povídek vyrůstají ze situací, jejichž absurdnost a bizarnost si v každodenním shonu často ani neuvědomujeme. Autor tu se čtenářem hraje mnohoznačnou hru, když karikuje žánry, klišé i postavy masové kultury a mediálního světa vůbec, například hollywoodské špionážní thrillery. 

Skiola Podragu jsem oslovil jednoho jarního večera, bylo to v roce 1985. Na zastávce tramvaje, bylo to tam dole u řeky – ve Dvorcích, na tom ostrůvku stál na zadních nohách vzpřímený obratlovec v tmavém balonovém plášti a z kapsy mu koukala srolovaná Světová literatura z roku 1967. 

Tehdy začal přerývaný rozhovor dvou individuí, k němuž se posléze přidal třetí savec – Oscar Ryba. Spolu s dalšími přáteli z hospody Na staré kovárně v Braníku jsme tak každý pátek, po několik let, vstupovali do živého ohniště řeči a zkoušeli žít. Vydali jsme svazky Branických almanachů a potom odešli každý za svou nadějí. 

Teď, po letech, se ke mně dostaly nové Podragovy texty. On mezitím vedle kariéry harmonikáře stihl vystudovat několik ekonomických škol, odešel žít do světa a nyní bydlí v letadlech mezi Londýnem a Paříží. Mám z toho pocit, že si v jednom městě vyčistí zuby, pak se odšourá v pyžamu na letiště a do peřin si lehne někde za Lamanšským průlivem. Nebo v gumové čepici plave noc co noc v černých vodách jako František Venclovský? 

...Nevím. Ale když jsem otevřel soubor a na monitoru se mi ukázal barevný nápis Berimbao, zatrnul jsem radostí. A při čtení těch povídek jsem se smál jako kdysi a náhle jsem věděl, že čas a prostor tvoří reliéf našeho světa, ale zde nejsou nic. A člověk může někde ve světě kráčet po mramorových chodbách a hedvábnou kravatu mu drží zlatá spona, ale pokud má co říct sám sobě a skrze sebe druhým, pokud se směje... Tak tvoje řeč je živá, svět voní a ty se kdykoliv můžeš vrátit domů. Nebo lépe: nikam jsme neodešli, tam někde hluboko v sobě jsme stále doma. V Radostných republikách.
Václav Kahuda 

Celý popis

„Lidunina garsoniéra byla v rohovém domě nad Muzeem. Pěkná garsoniéra. Liduna vytáhla víno a sundala si sako. 

– Chtěla bych, aby ses se mnou vyspal, řekla bez obalu. Jak už bylo řečeno, Liduna na sebe nenechala šáhnout, pokud to přímo nevyžadovala. Pokud se však u ní nějaká taková potřeba vyskytla, šla tvrdě na věc. 

– Snad bychom nejdřív měli vypít to víno, namítl Džermil a Liduna souhlasila. 

– Zamilovala jsem se do tebe. 

– Opravdu? 

– Jo. Ty mě taky miluješ? 

– No jo. 

– Tak se spolu vyspíme. 

– Hmm. 

– Na posteli, nebo bys raději na zemi? Mně je to jedno. 

– Na posteli. 

Vyspali se spolu.“ 

– ukázka z díla 

  • Poštovné zdarma u objednávek nad 599 Kč
  • Ušetříte 15 %
  • Knihy vydáváme už 20 let

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se